Ισόπαλοι Άρης και ΠΑΣ Γιάννινα

Ισόπαλοι 2-2 αναδείχθηκαν Άρης και ΠΑΣ Γιάννινα στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Η ομάδα των Ιωαννίνων προηγήθηκε με 0-2 στο πρώτο μέρος, για να ισοφαρίσει ο Άρης στην επανάληψη και να μοιραστούν το βαθμό της ισοπαλίας.

Αυτός ήταν ο πρώτος αγώνας του ΠΑΣ για το φετινό πρωτάθλημα, μιας και οι δύο πρώτες αγωνιστικές θα οριστούν αργότερα. Αυτό έγινε μιας και δεν ήταν εξασφαλισμένη εξαρχής η συμμετοχή του στη Σούπερ Λιγκ 1 και έτσι ζήτησε και πήρε επιπλέον χρόνο για προετοιμασία.

Σκόρερ για τους Γιαννιώτες, ο Βλάντισλαβ Νάουμετς στο 15’,  ο Επαμεινώνδας Παντελάκης στο 22’ και για τον Άρη ο Γιάννης Φετφατζίδης στο 48’ και ο Χαβιέρ Ματίγια στο 67’.

Ο ΠΑΣ μπήκε πιο δυνατά στο ματς, με περισσότερη όρεξη. Απέναντι σε έναν Άρη, ο οποίος μετά την αλλαγή του προπονητή (ο Άκης Μάντζιος, αντί του Μίκαελ Ένινγκ) ψάχνει να βρει τα πατήματά του. Κάτι που φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 15’ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Η μπάλα έφτασε στον Νάουμετς, ο οποίος σούταρε δυνατά με το αριστερό και τη μπάλα να καταλήγει στο παραθυράκι του Κουέστα για το 0-1.

Οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να αντιδράσουν, αρχικά στο 19’ με το σουτ του Φετφατζίδη από το ύψος του πέναλτι, το οποίο έδιωξε ο Χουτεσιώτης.

Και στη συνέχεια, ένα λεπτό μετά, με το απευθείας φάουλ του Ματίγια που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 22’ όμως ο ΠΑΣ διπλασίασε τα τέρματά του. Μετά από την εκτέλεση κόρνερ, ο Κουέστα έκανε κακή έξοδο, ο Εραμούσπε πήρε την κεφαλιά και ο Παντελάκης από κοντά έσπρωξε την μπάλα στην κενή εστία για το 0-2.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό άλλαξε. Ο Άρης βγήκε μπροστά και έφτασε ως την ισοφάριση.

Στο 48’ο Φετφατζίδης έκανε ωραίο φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Χουτεσιώτη για το 1-2.

Και στο 67ο λεπτό, ο Ματίγια εκτέλεσε φάουλ από λίγο πλάγια θέση, σκοράροντας για το 2-2.

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Ροζ, Δεληζήσης, Ντάτκοβιτς (46’ Τζέγκο), Γκανέα, Σάσα (65’ Μαντσίνι), Ματίγια, Φετφατζίδης, Μπερτόγλιο (77’ Μάνος), Γκάμα, Λόπεθ

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Καρτάλης (63’ Ντομίνγκεθ), Σιόντης, Νάουμετς (46’ Κάστρο), Παμλίδης (86’ Λιάτσος), Λεό (56’ Λώλης), Κρίζμαν