Αγχώθηκε αλλά τελικά νίκησε ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Πανιωνίου στην Τούμπα με 2-1 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Super League 1.

Ο “Δικέφαλος του βορρά” έκανε το δυο στα δυο, έχοντας ένα ακόμη ματς στην έδρα του μετά τη νίκη επί του Παναιτωλικού και απέδειξε πως άφησε πίσω του τον αποκλεισμό από τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις.

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με τον Άκπομ νωρίς στο παιχνίδι ωστόσο δεύτερο ημίχρονο ο Τσιλούλης κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Τους τρείς βαθμούς της νίκης χάρισε ο Σβιντέρφσκι που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μόλις στο 4’ ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Ο Μίσιτς εκτέλεσε το φάουλ ο Βαρέλα πήρε την κεφαλιά αλλά ο Κότνικ έδιωξε σε κόρνερ.

Ο ΠΑΟΚ είχε το πάνω χέρι τα πρώτα δέκα λεπτά και στο 14’ άνοιξε το σκορ με τον Άκπομ. Ο Μίσιτς έδωσε στον Άγγλο φορ, ο οποίος έφερε μπροστα του την μπάλα και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Κότνικ για το 1-0.

Στο 23’ ο Δικέφαλος έχασε ακόμα μια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του. Ο Κότνικ είπε όχι σε Ζαμπά και Άκπομ και εν συνεχεία η άμυνα του Πανιωνίου έδιωξε την απειλή από την εστία της.

Μελανό σημείο του πρώτου ημιχρόνου ο τραυματισμός του Βαρέλα στη μέση, ο οποίος αποχώρισε με φορείο από το γήπεδο και δεν μπόρεσε να συνεχίσει.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος και απειλούσε την εστία του Πανιωνίου ενώ ο «Ιστορικος» δεν έχει κάνει σουτ προς την εστία του Πασχαλάκη, με αποτέλεσμα ο δικέφαλος του βορρά να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος 1-0.

Με το δεξί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος και στο 57’ ο Τσιλούλης έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Αραμπουλί έγινε αποδέκτης της μπάλας και την έσπασε στον Τσιλούλη, ο οποίος στην πρώτη του επαφή έκανε το σουτ και νίκησε τον Πασχαλάκη για το 1-1.

Μετα το γκολ οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν χάσει λίγο τον ρυθμό τους  χωρίς να μπορούν αναπτυχθούν σωστά, ωστόσο από στημένη φάση κατάφεραν να βρουν του δεύτερο γκολ που τους χάρισε την νίκη. Ο Μπίσεσβαρ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σβιντέρφσκι τσίμπησε την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα. Ο διαιτητής της αναμέτρησης μετα τον έλεγχο της φάσης στο VAR για να δει έχει προηγηθεί φάουλ, μέτρησε το γκολ για το τελικό 2-1.

Λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ είχε ακόμα μια καλή στιγμή στο 89’ ο Σβιντέρφσκι επιχείρησε το σουτ όμως ο Κότνικ απέκτησε.

Σκόρερ: 14′ Άκπομ, 74′ Σβιντέρφσκι/ 57′ Τσιλούλης

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα(38’Ίνγκασον) , Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι, Μίσιτς, Λημνιός(74’ Πέλκας), Ζαμπά(60’ Μπίσεσβαρ) , Άκπομ, Σβιντέρφσκι.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Άκης Μάντζιος): Κότνικ, Σαραμαντάς(85’ Μιλόγεβιτς), Σταυρόπουλος, Ευαγγέλου, Παπαγεωργίου, Μαξίμοβιτς, Κόρμπος, Καμαρά, Ρέντζας(85’ Λυμπεράκης), Άρτσε(55’Τσιλούλης) , Αραμπουλί.