Χωρίς νικητή το ντέρμπι στη Ρώμη

Ισόπαλη ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Λάτσιο και τη Ρόμα, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Serie A.

Με τον βαθμό της ισοπαλίας που μοιράστηκαν οι δυο ομάδες, η Λάτσιο βρίσκεται στη δεύτερη θέση με 4 βαθμούς, μόλις δυο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Γιουβέντους, ενώ η Ρόμα είναι 11η με 2 βαθμούς.

Στο σημερινό ντέρμπι μάλιστα «έσπασαν» και ρεκόρ στα δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, δυο φορές έστειλε ο Ζανιόλο τη μπάλα στο δοκάρι, ενώ από μια φορά οι Λέιβα, Κορέα και Ιμόμπιλε. Τελευταία φορά κάτι τέτοιο καταγράφηκε τη σεζόν 2004-05 σε αγώνα του ιταλικού πρωταθλήματος, όταν και η Opta ξεκίνησε να καταγράφει στατιστικά.

Μόλις στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κολάροφ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Στο 58’ ο Αλμπέρτο, έπειτα από πάσα του Ιμόμπιλε, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Κίτρινες: Φελίπε, Ζανιόλο, Ιμόμπιλε, Ραντου, Φλορέντσι, Ατσέρμπι, Σαντόν

Λάτσιο: Στρακόσια, Φελίπε (40’ Μπάστος), Ατσέρμπι, Ραντου, Λαζαρι, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (71’ Παρόλο), Λέιβα, Αλμπέρτο, Λούλιτς (78’ Τζονι), Ιμόμπιλε, Κορέα

Ρόμα: Λόπεθ, Φλορέντσι (89’ Ντιαουαρά), Μαντσίνι, Φάσιο, Κολάροφ, Κριστάντε, Πελεγκρίνι, Ουντέρ (67’ Παστόρε), Ζανιόλο (79’ Σαντόν), Κλάιφερτ, Τζέκο