Αγχωτική νίκη για Ατλέτικο

Η Ατλέτικο Μαδρίτης μπορεί να αγχώθηκε για κάτι παραπάνω από 80 λεπτά, ωστόσο τελικά «απέδρασε» με τους τρεις βαθμούς της νίκης από το «Χοσέ Θορίγια», επικρατώντας με 3-2 της Βαγιαδολίδ και «έπιασε» την Μπαρτσελόνα στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ήταν ο Αντουάν Γκριεζμάν, που χάρη στα δύο γκολ που πέτυχε «χάρισε» στους φιλοξενούμενους τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη στη φετινή La Liga.

Ο Κάλινιτς στο 26΄άνοιξε τον χορό των γκολ, με τον Γκριεζμάν να δίνει «αέρα» δύο τερμάτων με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 45’. Εντούτοις είδαν μια… ψυχωμένη Βαγιαδολίδ να εκμεταλλεύεται τις ευκαιρίες που τις παρουσιάστηκαν και παίρνοντας ώθηση από την έδρα να φτάνουν στην ισοφάριση.

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο απέφερε καρπούς στο 57′ με γκολ του Καλέρο ενώ το αυτογκόλ του Σαούλ (63’) έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Τη λύτρωση για την Ατλέτικο έδωσε στο 80’ ο Αντουάν Γκριεζμάν διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Το θετικό της σερί συνεχίζει η Χετάφε, που λίγο νωρίτερα, επικράτησε 1-0 της Σοσιεδάδ. Το σύνολο του Χοσέ Μποντάλας έμεινε για τέταρτο σερί ματς αήττητο και ανέβηκε –τουλάχιστον προσωρινά- στην πέμπτη θέση, βυθίζοντας τους φιλοξενούμενους στην 13η, αφού μέτρησαν την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μολίνα στο τρίτο μόλις λεπτό του παιχνιδιού, όταν εκμεταλλεύτηκε λάθος του Μογιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ψηλοκρεμαστό σουτ.