Μεγάλη επικράτηση για την Αλ-Αΐν

Ο δεύτερος αγώνας της προημιτελικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων έκλεισε με την μεγάλη επικράτηση την Αλ-Αΐν επί της Σεντ Εσπεράνς με 0-3.

Ο αγώνας ήταν μοιρασμένος από πλευρά ευκαιριών όμως η Αλ-Αΐν ήταν πιο αποτελεσματική. Στην ημιτελική φάση θα βρεθεί αντιμέτωπη με την νικήτρια του Copa Libertadores, την Ρίβερ Πλέιτ.

Από νωρίς η Αλ-Αΐν πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Αρχικά ο Mohamed Ahmad μόλις στο 2′ άνοιξε το σκορ του αγώνα και ο El Shahat στο 16′ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο δεύτερο ημίχρονο πάλι η ομάδα από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα μπήκε πιο δυνατά και στο 60′ έκανε το 0-3 χάρη στο Mohammed.

Σεντ Εσπεράνς: Ben Cherifia, Derbali, Dhaouadi, Chemmam (Machani 70′), Ben Mohamed, Coulibaly, Kom (Rejaibi 64′), Badri, Chaalali (Meskini 46′), Belaili, Khenissi

Αλ-Αΐν: Eisa, Mohamed Ahmad, Ahmed, Mohammed (Berg 80′), Shiotani, Barman, Aboudan Al Jaberi (Abdulrahman67′), Fayez, Doumbia (Nader 85′), El Shahat, Caio