Αγχωτική νίκη της Μίλαν, καταιγιστική ήταν η Τορίνο

Για την 11η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος η Μίλαν πήρε την νίκη την τελευταία στιγμή με 0-1 στο Φρίουλι (Ντάσια Αρένα) κόντρα στην Ουντινέζε. Η Τορίνο ισοπέδωσε με 1-4 την Σαμπντόρια.

Ουντινέζε- Μίλαν 0-1

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε ρυθμός και από τις δυο ομάδες, η Ουντινέζε προσπάθησε να γίνει απειλητική από το 1΄ με τον Λαζάνια, όμως ο Ιταλός δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Ντοναρούμα. Λίγο αργότερα ο Πούσσετο σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 8΄ηταν η σειρά της Μίλαν να γίνει απειλητική με τον Ιγκουαίν ωστόσο η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Στο 16΄ το σουτ του Λαζάνια πέρασε άουτ, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Τερ Αβέστ κόπηκε από τον Λαξάλτ. Στο 28΄ο Σούσο εκτέλεσε φάουλ αλλά ο Μούσο το απέκρουσε. Το 0-0 συνόδευσε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη και οι δυο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο ρυθμό, στα πρώτα λεπτά ο Σαμίρ απείλησε αλλά ο Ζαπάτα έσωσε την ομάδα του. Στο 54΄ ο Ντε Πολ δεν μπόρεσε να ανοίξει τα σκορ για τους μπιακονέρι του Ούντινε.  Στην συνέχεια η Μίλαν με τους Καστιγιέχο και Σουσο δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Όσο περνούσε ο χρόνος η ομάδα του Γκατούσο είχε την κατοχή της μπάλας, με τον Καστιγιέχο να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων να είναι παρών. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Χούλιο Βελάσκεθ προσπάθησε πάρει το τρίποντο με τον Λαζάνια ο Ντοναρούμα αποσιώπησε τον κίνδυνο. Όμως οι ροσονέρι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος με δράστη τον Ρομανιόλι στο 90+5.

Σαμπντόρια – Τορίνο 1-4

Στο Λουίτζι Φεράρις η Τορίνο είχε εύκολο έργο κόντρα στην Σαμπντόρια καθως επικράτησε με 1-4. Στο 12΄ο Μπελότι πέτυχε το 0-1 μετά το γκολ οι φιλοξενούμενοι είχαν την πλήρη κυριαρχία του ματς. Το 0-2 το σημείωσε από την άσπρη βούλα ο Μπελότι. Η ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι στο 56΄ ανέβασε το σκορ στο 0-3 με τον Ιάγκο Φαλκέ.

Οι γηπεδούχοι οι οποίοι δεν πατούσαν καλά στο γήπεδο μείωσαν από το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του  Κουαλιαρέλα στο 65. Το τελικό 1-4 το διαμόρφωσε ο Αρμάντο Ίτσο .

Στα άλλα ματς η Πάρμα κόλλησε στην ισοπαλία Φροζινόνε αν οι ευκαιρίες ήταν αρκετές και  από τις δύο ομάδες, αλλά καμία δεν μετουσιώθηκε σε γκολ.  Η Πάρμα ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Στούλατς στο 60΄.

Στο Αντόνιο Μπεντεγκόντι η ουραγός Κίεβο Βερόνα ηττήθηκε από την Σασουόλο με σκορ 0-2 . Το 0-1 το σημείωσε ο Ντι Φραντσέσκο στο 42΄. Στις καθυστερήσεις ο Τζακερίνι πέτυχε με αυτογκόλ το τελικό 0-2. Πλέον η ομάδα του Ντε Ζέρμπι ελπίζει στην έξοδο στην Ευρώπη, ενώ η ομάδα του Τζιανπιέρο Βεντούρα σε δύσκολο δρόμο.