Άγιαξ-ΑΕΚ: Πάλεψε η Ένωση, αλλά την λύγισαν τα λάθη και οι απουσίες

Πάρα το θετικό πρόσωπο που έδειξε, η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε κόντρα σε λάθη και απουσίες.

• Αποστολή στην Ολλανδία: Σωκράτης Ζαρναβέλης

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 3-1 από τον Άγιαξ στην Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα και δεν θα συνεχίσει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Ωστόσο η Ένωση έδειξε μαχητικό πνεύμα και πως μπορεί να κοιτάξει στα μάτια αντιπάλους με τεράστια μπάτζετ και ιστορία. Λοιπόν, η ΑΕΚ έμεινε τέταρτη στον όμιλο με τέσσερις βαθμούς. Η Μπράιτον προκρίθηκε ως πρώτη με 13 βαθμούς, η Μαρσέιγ έμεινε δεύτερη με 11 και ο Άγιαξ πήρε την τρίτη θέση με 5 βαθμούς.

Ισχυρή ήταν η παρουσία των οπαδών της Ένωσης στην πόλη με πάνω από 2000 φίλους της ομάδας να δηλώνουν το παρών.

Για τον σημαντικό αυτό αγώνα, ο Ματίας Αλμέιδα επέλεξε τον συνηθισμένο σχηματισμό δηλαδή το 4-4-2 με επιθετικές προθέσεις όπως φαίνεται και από τους ποδοσφαιριστές που ξεκίνησαν το παιχνίδι. Ο Αθανασιάδης ήταν κάτω από τα δοκάρια, οι Βίντα και Μουκουντί το δίδυμο των στόπερ, ο Ρότα στα δεξιά και ο Χατζισαφί στα αριστερά της άμυνας, οι Σιμάνσκι και Μάνταλος στον άξονα της μεσαίας γραμμής, δεξιά τους ο Άμραμπατ, αριστερά τους ο Ελίασον και στην κορυφή οι Τσούμπερ και Λιβάι Γκαρσία.

Ο Τζον Φαν Ντε Σχιπ παρέταξε τον Άγιαξ με τους Ραμάϊ, Χάτο, Σούταλο, Σόσα, Ρεντζ, Ταχίροβιτς, Χρίνσον, Τέιλορ, Άκπομ, Μπρόμπεϊ και Φορμπς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους καθώς στην πρώτη τους καλή στιγμή πήραν κεφάλι στο σκορ. Πιο συγκεκριμένα, ο Φορμπς έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Βίντα έδιωξε προς τον Αθανασιάδη που έστειλε την μπάλα κόρνερ. Ο εξτρέμ των Ολλανδών ανέλαβε την εκτέλεση, ο Αθανασιάδης έκανε κακή έξοδο και ο Άκπομ σκόραρε με το κεφάλι σε κενή εστία.

Η απάντηση της ΑΕΚ δεν άργησε να έρθει με τον Λιβάι Γκαρσία στο 11ο λεπτό. Ο Ελίασον κέρδισε φάουλ από τον Σόσα. Ο Σουηδός εκτέλεσε το φάουλ στο πρώτο δοκάρι, εκεί ο Λιβάι Γκαρσία πήρε την γυριστή κεφαλιά και την έστειλε εκεί που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα ο Ραμάϊ.

Στο 18ο λεπτό, η ΑΕΚ έφτασε κοντά στην ανατροπή με την κούρσα του Ρότα από τα δεξιά, ο δεξιός οπισθοφύλακας της ΑΕΚ συνέκλινε, πάσαρε στον Τσούμπερ με τον Ελβετό να κάνει το σουτ το οποίο εξουδετέρωσε σε κόρνερ ο Ραμάϊ.

Στο 20′ ο Άγιαξ πήρε εκ νέου το προβάδισμα. Ο Χάτο βρήκε ανενόχλητο τον Τέιλορ στην περιοχή που με τέλειο πλασέ νίκησε τον Αθανασιάδη.

Ύστερα, το παιχνίδι ηρέμησε με τον Άγιαξ να έχει την κατοχή της μπάλας χωρίς να μπορεί να βρει δίοδο προς τα καρέ της ΑΕΚ. Εξαίρεση αποτελεί η φάση στο 34ο λεπτό με την πάσα του Φορμπς στον Μπρόμπεϊ στην περιοχή με το σουτ του επιθετικού του Άγιαξ να διώχνει ο Αθανασιάδης.

Η Ένωση προσπάθησε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 39ο λεπτό με την σέντρα του Ελίασον, την απομάκρυνση του Χάτο και το μονοκόμματο σουτ του Άμραμπατ που κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Αίαντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι κιτρινόμαυροι μπήκαν δυναμικά και είχαν καλή στιγμή με την σέντρα του Ρότα στα δεξιά, την κόντρα στα σώματα και το τελείωμα του Τσούμπερ που έφυγε ψηλά.

Ο Άγιαξ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στο 57ο λεπτό. Οι Ολλανδοί βγήκαν σε αντεπίθεση, ο Μάρθα βρήκε τον Άκπομ στην περιοχή, αυτός έκανε κακό τελείωμα αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ είχε κακή αντίδραση με την μπάλα να περνά κάτω από τα χέρια του και να καταλήγει στα δίχτυα.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Άγιαξ έφτασε κοντά σε τέταρτο τέρμα, ο Άκπομ εκμεταλλεύτηκε την κακή απομάκρυνση του Βίντα βγήκε σε θέση τετ α τετ αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Έλληνα διεθνή τερματοφύλακα.

Στο 85ο λεπτό, ο Άκπομ βρέθηκε απέναντι από τον Αθανασιάδη αλλά ο Άγγλος επιθετικός έκανε εκ νέου άσχημο τελείωμα πάνω στον κίπερ της ΑΕΚ.

Στο 88ο λεπτό, ο Ελίασον εκτέλεσε κόρνερ, ο Βίντα πήρε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 92ο λεπτό, ο Άκπομ μπήκε στην περιοχή έκανε διαγώνιο τελείωμα και ανάγκασε τον Αθανασιάδη σε επέμβαση στην γωνία του.

Σκόρερς: 5′, 57′ Άκπομ, 20′ Τέιλορ – 11′ Λιβάι Γκαρσία

Κάρτες: 8′ Μπρόμπεϊ, 10′ Σόσα, 54′ Χάτο, 76′ Σούταλο – 15′ Άμραμπατ, 35′ Βίντα, 45+1′ Μουκουντί

ΑΕΚ(Ματιάς Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί(83′ Γαλανόπουλος), Χατζισαφί, Σιμάνσκι(91′ Μοχαμάντι), Μάνταλος, Ελίασον, Άμραμπατ(61′ Πισάρο), Τσούμπερ, Λιβάι Γκαρσία(83′ Γιόνσον)

Άγιαξ(Τζον Φαν Ντε Σχιπ): Ραμάϊ, Σούταλο, Χάτο, Σόσα, Ρεντζ(74′ Χόιερ), Ταχίροβιτς, Χλίνσον(85′ Μικαουτάτζε), Άκπομ, Μπρόμπεϊ(46′ Μάρθα), Φορμπς(62′ Γκάι)