Παναθηναϊκός-Βιλερμπάν: Πέρασε από το Αστρομπάλ ο Παναθηναϊκός

Με την τριάδα Σλούκα, Μήτογλου και Γκριγκόνις να κάνει πράγματα και θαύματα ο Παναθηναϊκός νίκησε εκτός έδρας τη Βιλερμπάν και επέστρεψε στις νίκες αλλά και στις θέσεις της πρώτης οκτάδας.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το καθήκον του στη Γαλλία, νίκησε για την 14η αγωνιστική της ευρωλίγκας τη Βιλερμπάν με 89-81 και πέτυχε την 7η του νίκη στη διοργάνωση επιστρέφοντας, ύστερα από τις 3 σερί ήττες, στα θετικά αποτελέσματα.

Η τριπλέτα Σλούκας, Μήτογλου και Γκριγκόνις τα έκανε όλα με τον αρχηγό του Παναθηναϊκού να πετυχαίνει 18 πόντους με 12 τελικές πάσες(ρεκόρ καριέρας για εκτός έδρας ματς), τον Ντίνο Μήτογλου να πετυχαίνει 16 με 11 ριμπάουντ και τον Μάριους Γκριγκόνις 19 μερικά κρίσιμα και σημαντικά καλάθια στην 4η περίοδο. Στα θετικά της βραδιάς η επανεμφάνιση του Χουάντσο Ερμαγκόμεθ ο οποίος έμεινε το παρκέ 12 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα και πέτυχε 3 πόντους με 1/4 τρίποντα.

Σημείο κλειδί για την νίκη του Παναθηναϊκού η τρομερή του ευστοχία από τη γραμμή των 6,75 με τους παίκτες του Αταμάν να ολοκληρώνουν τον αγώνα με 15/34 τρίποντα την ίδια στιγμή που οι γηπεδούχοι της Βιλερμπάν είχαν μόλις 4/16.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε γιατί ήταν καλύτερος καθ όλη τη διάρκεια από τη Βιλερμπάν και βρέθηκε να προηγείται στα μισά της δεύτερης περιόδου ακόμα και με 16 πόντους διαφορά. Σε εκείνο το σημείο τα νεκρά σημεία έκαναν και πάλι την εμφάνιση τους με τη Βιλερμπάν να το εκμεταλλεύεται και να μειώνει στους 2 πόντους τη διαφορά. Οι “πράσινοι όμως σοβαρεύτηκαν, αύξησαν την πίεση τους στην άμυνα, ήταν και αποτελεσματικοί στην επίθεση και έφτασαν εν τέλει στην νίκη.

Ειδική μνεία πρέπει να γίνει και στον Κώστα Αντετοκούνμπο ο οποίος έδωσε την αμυντική ενέργεια που χρειαζόταν η ομάδα τη στιγμή μάλιστα που η Βιλερμπάν είχε μπει για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης.

Ο Κώστας Σλούκας έκανε την αρχή για ν’ αναλάβουν δράση ο Κέντρικ Ναν με τον Μάριους Γκριγκόνις με συνέπεια ο Παναθηναϊκό ΑΚΤΟR να πάρει προβάδισμα με  +10 (23-33 στο 12′) το οποίο λίγο αργότερα έγινε +16 (25-41 στο 16′).

Οι «πράσινοι» είχαν πολύ καλά ποσοστά από την περιφέρεια, ωστόσο η Βιλερμπάν απαντούσε με Τιμοτέ Λουαού-Καμπαρό. Η δική του δράση και τα λάθη του Παναθηναϊκού AKTOR βοήθησαν τη Βιλερμπάν να περιορίσει τη ζημιά στην ανάπαυλα (36-45), όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν τις επιθετικές τους επιδόσεις κι έκαναν επιμέρους σκορ 24-19, προσπαθώντας ν’ ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.

Τα συνεχόμενα λάθη από τους «πράσινους» έδωσαν το δικαίωμα στη Βιλερμπάν να μειώσει στους δύο (65-67) με καλάθι του Τζον Εγκμπούνου στο 33’. Λίγο αργότερα οι Γάλλοι έφεραν το ματς στα ίσια 69-69 στο 34’. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι είχαν σωστές επιλογές με πολύτιμο τον Κώστα Αντετοκούνμπο στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα να φτάσουν στην επικράτηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ – Πατέρνικο – Μπαένα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 36-45, 60-64, 81-89.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Ποτσέκο): Σκοτ 6 (2), Λι 7 (1), Καουντί 2, Λοβέρν 10 (11 ριμπάουντ), Λουαού-Καμπαρό 17 (7/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Τζάκσον 6, Ντε Κολό 6 (0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Εγκμπούνου 9, Φαλ 13 (6 ριμπάουντ), Λάιτι 5 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 3 (1), Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 18 (1/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 1, νΑΝ 13 (3/6 τρίποντα), Λεσόρ 14 (4/5 δίποντα, 6/10 βολές), Αντετοκούνμπο 2 (0/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Γκριγκόνις 19 (5/9 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ 3 (1), Μήτογλου 16 (4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ).