Αγνοείται ο Παναθηναϊκός… Ούτε τώρα νίκη

Ο Βόλος στέρησε στις καθυστερήσεις την (πρώτη) νίκη του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα.

O Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Βόλο στο ΟΑΚΑ, για την 6η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

O Καρλίτος πέτυχε το γκολ των “Πρασίνων” (55′), σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα του στο πρωτάθλημα. Ο ίδιος παίκτης αστόχησε σε πέναλτι λίγο νωρίτερα (52′). Όμως οι Βολιώτες μετά από ασφυκτική πίεση στα τελευταία λεπτά, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 90+2′ με τον Μπαρτόλο.

Ντεμπούτο με το αριστερό για τον νέο προπονητή του “τριφυλλιού” Λάζλο Μπόλονι, όπως και για το νέο απόκτημα, Μαουρίσιο.

Με αυτή την ισοπαλία ο Παναθηναϊκός έφτασε τις τρεις (0-3-2) που ακόμα ψάχνει την πρώτη του νίκη και βρίσκεται στην 13η θέση με 3β, ενώ ο Βόλος είναι στην 2η θέση με 11β.

Στο 11ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Καρλίτος μέσα από την περιοχή, αμαρκάριστος, έκανε το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Στο επόμενο λεπτό, ο Βόλος απάντησε με τον Ουάρντα να σεντράρει από τα αριστερά, βρίσκοντας τον Φεράρι, με το σουτ να αποκρούει ο Διούδης.

Ο Βόλος με κύριους εκφραστές τους Ουάρντα και Μπαριέντος, έκανε τις επιθετικές ενέργειες και απείλησε αρκετές φορές την εστία του Διούδη. Από την άλλη οι γηπεδούχοι δεν ενθουσίασαν με την απόδοσή τους, απλά προσπαθούσαν να βρουν ρυθμό στο παιχνίδι τους.

Στο 45′ η θεσσαλική ομάδα έχασε νέα ευκαιρία με το σουτ του Μαρτίνες, να περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι του Διούδη.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Μπόλονι μπήκε δυναμικά και στο 52′ έφτασε κοντά στο γκολ, με τον Σάντσες να κερδίζει πέναλτι με το χέρι του Σάντσες. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καρλίτος, όμως ο Γκαραβέλης απέκρουσε το πέναλτι, κρατώντας το 0-0.

Στο 55ο λεπτό, οι “πράσινοι” άνοιξαν το σκορ, μετά από φάση διαρκείας, ο Μαουρίσιο έκανε τη σέντρα και ο Καρλίτος στην “καρδιά” της άμυνας του Βόλου, ολομόναχος, έκανε την κεφαλιά, κάνοντας το 1-0.

Στη συνέχεια το παιχνίδι είχε ρυθμό, με τον Βόλο να προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση, όμως ο Παναθηναϊκός κρατούσε το υπέρ του σκορ με “νύχια και με δόντια”.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ειδικά οι Βολιώτες πίεσαν ασφυκτικά και στο 90+2 πέτυχαν το γκολ της ισοφάρισης. Μετά από αδράνεια της άμυνας, ο Γκουαροτσένα έκανε από τα δεξιά την παράλληλη μπαλιά, με τον Μπαρτόλο να κάνει την προβολή και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (1-1).

Κίτρινες:  Σάντσες, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης – Μπαριέντος, Κολόμπο, Τέκιο

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Φ. Σάντσες, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Αϊτόρ (68’ Μολό), Κουρμπέλης, Μαουρίσιο, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα, Καρλίτος (75’ Μπουζούκης).

Βόλος (Λόπες): Γκαραβέλης, Φεράρι, Σ. Σάντσες, Κολόμπο, Τέκιο (73’ Νίνης), Μπαριέντος (77’ Μπαρτόλο), Ριένστρα, Ουάρντα, Γκουαροτσένα (90’+3’ Ντεντάκης), Μαρτίνες (90’+4’ Κιάκος), Δουβίκα