“Πάρτι”… επί κορωνοϊού ο Άγιαξ!

Φένλο εναντίον Άγιαξ 0-13. Χωρίς περαιτέρω λόγια…

Ασύλληπτη ήταν η νίκη του Άγιαξ απέναντι στην Φένλο, για την 6η αγωνιστική του Eredivisie, με σκορ 0-13! Η άνετη επικράτηση του Αίαντα, των έβαλε πρώτο στην λίστα με το ρεκόρ της μεγαλύτερης νίκης του Ολλανδικού πρωταθλήματος.

Και μπορεί να κέρδισε με απίστευτο αποτέλεσμα, ωστόσο η ομάδα του Τεν Χαγκ βρίσκεται προσωρινά πρώτη με 15 βαθμούς περιμένοντας τι θα κάνει η Αϊντχόφεν, ενώ από την άλλη η γηπεδούχος βρίσκεται χαμηλά στο νούμερο 11 της βαθμολογίας με 5 πόντους.

Ο Ένκελκαπ με σουτ (11′), ο Τραορέ με σουτ και κεφαλιά (17′,32′) μαζί με τον Τάντιτς στο 44′ ήταν αυτοί άρχισαν να χτυπούν τις καμπάνες για τον επερχόμενο διασυρμό.

Και κει που θα έλεγε κανείς πως η ομάδα θα κατέβαζε τις στροφές της, αυτό όχι μόνο δεν συνέβη αλλά μάλλον το άκρως αντίθετο. Τα ηνία των γκολ ξαναπήρε ο Τραορέ με το τέρμα που πέτυχε στο 54, εκείνος τα παρέδωσε στον Άντονι ένα λεπτό αργότερα, από κει η σκυτάλη πέρασε στα χέρια του Έκελνκαπ (57′) για να βρεθεί πάλι στον Τραορέ στο 59′ και στο 65′.

Ο Άγιαξ όμως διψούσε για “αίμα” και δεν σταμάτησε στα 7. Ακολούθησε ένα τετράλεπτο “φωτιά”, με τον Χούντελαρ να σκοράρει δύο φορές – την μια με πέναλτι- στο 74′ και στο 76′, ενώ συνέχεια έδωσε ο Λισάντρο Μαρτίνες με γκολ του στο 78′. Και αφού ο χρόνος έφτανε προς την λήξη του, ο Τραορέ με το πέμπτο του τέρμα στο ματς, αποτελείωσε την Φένλο.

ΥΓ: Με χιούμορ πάντως το αντιμετώπισε η ηττημένη !