Αγχώθηκε αλλά έφυγε νικητής από το Βερολίνο ο “διπρόσωπος” Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός κάνοντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, χάρη στον Βεζένκοφ, λύγισε την Άλμπα, αν και στο τέλος λίγο έλειψε να “αυτοκτονήσει”.

Για την 30ή αγωνιστική της Euroleague, ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, έφυγε με το διπλό από το Βερολίνο, με σκορ 80-84  επί της Άλμπα και βρίσκεται πλέον στο 14-16. Οι Γερμανοί από την άλλη είναι στο 11-19. Κορυφαίος για τους “ερυθρόλευκους”, ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ που έκανε ρεκόρ καριέρας με 31 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από την Άλμπα ξεχώρισε ο Σίβα έχοντας 14 πόντους, 2 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα εξαιρετικό ξεκίνημα, εκμεταλλευόμενος τις κακές επιθετικές επιλογές της Άλμπα, όμως πολύ γρήγορα οι Γερμανοί ισορρόπησαν το παιχνίδι με δύο εύστοχα τρίποντα και ένα εύστοχο ζευγάρι βολών και το σκορ στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 9-9. Οι ομάδες έκαναν αρκετές λάθος επιλογές και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ήταν ισοδύναμες και η 1η περίοδο τελείωσε 18-16, με τους γηπεδούχους να έχουν μικρό προβάδισμα 2 πόντων.

Στην 2η περίοδο οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν ακριβώς αντίθετα από την πρώτη, έκαναν πολύ νωρίς τα φάουλ, στέλνοντας τους γηπεδούχους σε βολές, οι οποίοι χτύπαγαν κυρίως κάτω από το καλάθι, αλλά θετικό για την ελληνική ομάδα ήταν το χαμηλό ποσοστό της Άλμπα στο τρίποντο. Μετά από ένα τάιμ άουτ του Γιώργου Μπαρτζώκα, ο Ολυμπιακός μπήκε στο σωστό δρόμο με ορθολογικές επιθετικές ενέργειες, παρόλο όμως την καλή του εμφάνιση πήγε στα αποδυτήρια, όντας πίσω με 5 πόντους διαφορά, 42-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε με τον καλύτερο τρόπο και με ένα γρήγορο 7-0 από εκεί που ήταν πίσω με 5 πόντους, πέρασε μπροστά με +2. Αυτό έκανε τον Ρενέσες να πάρει τάιμ άουτ και διέκοψε τον ρυθμό του. Βέβαια αυτό δεν αποσυντόνισε τον Ολυμπιακό που συνέχισε εξαιρετικά με πολύ καλό τον Βεζένκοφ, αλλά η Άλμπα, η οποία ανέβασε την απόδοσή της έφερε το ματς στα ίσα και το σκορ στο τέλος της 3ης περιόδου ήταν 62-62.

Στην τελευταία περίοδο, οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν καταπληκτικό παιχνίδι, σε άμυνα και επίθεση, πρόσθεσαν το τρίποντο στο ρεπερτόριό τους και με τους Βεζένκοφ, ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας και Σλούκα, να οδηγούν επικράτησαν μέσα στο Βερολίνο της Άλμπα με σκορ 80-84, αν και στο τέλος χαλάρωσε υπερβολικά και λίγο έλειψε να την πατήσει.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 42-37, 62-62, 80-84

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Σίβα 14 (1/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ασίστ), Γκιφάι 8 (4/4 δίποντα), Ντέλοου 5 (1), Έρικσον 7 (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Σνάιντερ, Ολίντε 3, Φοντέκιο 7 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τίμαν 9 (1), Γκρέιντζερ 3 (1), Σίκμα 11 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λάμερς 13 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 7 (2 τρίποντα, 3 ασίστ), Σπανούλης 3 (1), Σλούκας 14 (1/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Βεζένκοβ 31 (4/9 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Πρίντεζης 6, Ζαν-Σαρλ 5 (6 ριμπάουντ), Τζένκινς, Κουφός, Έλις 9 (4/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 9 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ασίστ)