Europa league: Αυτοκτόνησε… με τη βοήθεια του Όρσιτς η Τότεναμ

Θύμα έκπληξης έπεσε η Τότεναμ, καθώς αποκλείστηκε από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ και αποχαιρέτησε πρόωρα την διοργάνωση.

Για τον γύρο της φάσης των “16” του Europa League, η Τότεναμ αποκλείστηκε από τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ, καθώς ηττήθηκε με 3-0 στην Κροατία σε ένα παιχνίδι που οδηγήθηκε στην παράταση, ενώ η Ρόμα νίκησε στην Ουκρανία με 1-2 την Σαχτάρ ενώ με 2-1 η Μόλντε νίκησε την Γρανάδα.

Μία ανεπανάληπτη ανατροπή πέτυχε η Ντιναμό Ζάγκρεμπ, καθώς πέταξε εκτός διοργάνωσης την Τότεναμ, νικώντας την στην παράταση με 3-0 και σε συνδυασμό με το 2-0 στο Λονδίνο πέρασε στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο επιθετικός των Κροατών, Όρσιτς που πέτυχε χατ τρικ και ήταν αυτός ουσιαστικά που απέκλεισε την αγγλική ομάδα. Ο 28χρονος επιθετικός σκόραρε για πρώτη φορά στο 62′ με ωραίο τελείωμα από το ύψος της περιοχής. Στο 83′ μετά από ομαδική ενέργεια και δυνατό σουτ έκανε το 2-0 και στο 106′ ολοκλήρωσε την εκπληκτική αυτή εμφάνιση του με έναν κεραυνό έξω από την περιοχή που δεν άφησε περιθώρια στον Ούγκο Γιορίς.

Στην Ουκρανία η Ρόμα με τη δεύτερη νίκη της  στη σειρά, προσπέρασε το εμπόδιο της Σαχτάρ Ντόνετσκ με 2-1 και βρίσκεται στην κλήρωση για τους “8”. Ο Μαγιοράλ έδωσε κεφάλι στο σκορ στους Ρωμαίους με κεφαλιά στο 48′, ο ίδιος σκόραρε και στο 72′ με πλασέ από κοντά, ενώ η Σαχτάρ το μόνο που είχε καταφέρει ήταν η μείωση ισοφάριση με τον Μοράες στο 59′.

Στη Ντοβηγία η Μόλντε νίκησε με 2-1 τη Γρανάδα, όμως η ισπανική ομάδα πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά λόγω του 2-0 στην Γρανάδα. Οι Νορβηγοί άνοιξαν πρώτοι το σκορ με το αυτογκόλ του Βαγιέχο ύστερα από το γύρισμα του Χέσταντ στο 29′. Η Γρανάδα ισοφάρισε στο 72′ με τον Ρομπέρτο Σολδάδο. Ο έμπειρος επιθετικός εκμεταλεύτηκε την σέντρα του Ερέρα και με κεφαλιά νίκησε τον Λίντε. Την νίκη στην Μόλντε έδωσε ο Χέντσταντ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 90ο λεπτό.