Ακλόνητη από την τιμωρία η Σίτι

Για την 27η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι έκαμψε την αντίσταση της Λέστερ και νίκησε με 1-0 στο King Power Stadium.

Η Σίτι ήταν πολύ ανώτερη στη συνολική εικόνα του αγώνα, αλλά θα μπορούσε να είχε βρεθεί πίσω στο σκορ πολύ νωρίς. Άξιζε να πάρει το τρίποντο, παρ’ όλα αυτά, καθώς είχε και χαμένο πέναλτι, αλλά και είχε πολλές χαμένες ευκαιρίες.

Η Μάντσεστερ Σίτι έμεινε στη 2η θέση με 57 βαθμούς, ενώ η Λέστερ διατηρήθηκε στη 3η θέση με 50 βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα, αλλά χωρίς τόσες πολλές ευκαιρίες από τα μεταξύ παιχνίδια των δύο ομάδων στο παρελθόν. Η Σίτι είχε το μεγαλύτερο ποσοστό της κατοχής, αλλά η Λέστερ ήταν αυτή που ήταν πιο επικίνδυνη, κυρίως στις αντεπιθέσεις. Σημαντικότερη ευκαιρία αυτή του Βάρντι στο 8′, αλλά το δοκάρι τον νίκησε.

Δοκάρι του Βάρντι στο 8′. Ο Λαπόρτ έκανε το λάθος με κακή πάσα, ο Βάρντι έτρεξε στο χώρο, αλλά το δοκάρι της εστίας του Έντερσον τον σταμάτησε.

Απόκρουση του Σμάιχελ σε δυνατό σουτ του Μάχρεζ, έξω από την περιοχή στο 9′.

Ο Σμάιχελ χρειάστηκε ξανά να απομακρύνει μετά από σουτ του Γκουντογκάν μέσα από την περιοχή από πάσα του Αγκουέρο στο 17′.

Ο Έντερσον απέκρουσε δύσκολα σουτ του Μάντισον στο 37′.

Η Σίτι ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο μέρος και βρήκε το πολυπόθητο γκολ της νίκης. Μπήκε πολύ δυνατά και είχε επτά σουτ στο πρώτο τέταρτο του δεύτερου 45λεπτου. Δίκαια ήρθε και το γκολ από τον Ζεσούς, την χρυσή αλλαγή του Γκουαρδιόλα.

Πολύ σπουδαία επέμβαση του Σμάιχελ σε χαμηλό σουτ του Ντε Μπρόινε στο 53′.

Ο Αγκουέρο νικήθηκε σε εκτέλεση πέναλτι από τον Σμάιχελ στο 62′. Η προσπάθεια πήγε χαμηλά στο κέντρο και ο Δανός κίπερ απέκρουσε με τα πόδια. Την παράβαση έκανε ο Πράετ, που σταμάτησε το σουτ του Γκουντογκάν με το χέρι. Χρειάστηκε η συνδρομή του VAR για να δοθεί η εσχάτη των ποινών.

Ακόμα μία εξαιρετική επέμβαση του Σμάιχελ σε πολύ καλό σουτ του Αγκουέρο στο 63′.

Ο Ζεσούς έδωσε προβάδισμα στους “Πολίτες” στο 80′. Μόλις τρία λεπτά χρειάστηκε από την ώρα που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή. Νίκησε τον Σμάιχελ, μετά από πάσα του Μάχρεζ. Εξαιρετική ατομική ενέργεια από τον Αλγερινό εξτρέμ (0-1).

Λέστερ (Ρότζερς): Σμάιχελ, Φουκς (90+2′ Πέρεθ), Έβανς, Σογιουντσού, Τσίλγουελ, Πράετ (84′ Τζέιμς), Τίλεμανς, Μάντισον, Περέιρα, Βάρντι, Ιεανάτσο (46′ Μπαρνς)

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Μεντί, Λαπόρτ (57′ Οταμέντι), Φερναντίνιο, Γουόλκερ, Ρόντρι, Μπ. Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Γκουντογκάν, Μάχρεζ, Αγκουέρο (77′ Ζεσούς)