Α1 πόλο Ανδρών: Εύκολες νίκες για Βουλιαγμένη και Παλαιό Φάληρο

Η Βουλιαγμένη με 16-4 συνέτριψε τον Παναθηναϊκό και πανηγύρισε ακόμη μια νίκη, στο κλειστό γυμναστήριο του Λαιμού. Νίκη που τον διατηρεί στην 3αδα πήρε ο Απόλλων Σμύρνης απέναντι στον ΝΟ Χίου με 7-4, για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 πόλο των Ανδρών.

Την μοναξιά της 5ης θέσης απολαμβάνει το Παλαιό Φάληρο που νίκησε με 17-11 τον ΝΟ Χανίων. Επέστρεψε στις νίκες ο Υδραϊκός σε ένα ντέρμπι όπως εξελίχθηκε απέναντι στον Πανιώνιο, τον οποίο και κέρδισε με 14-12 στον Άλιμο.

Σαν σε προπόνηση η Βουλιαγμένη, 3η θέση για Απόλλων

Στο κολυμβητήριο του Λαιμού η Βουλιαγμένη δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στον Παναθηναϊκό, τον οποίο και νίκησε με 16-4. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-2 στο πρώτο οκτάλεπτο. Δυνατό ήταν και το δεύτερο οκτάλεπτο για την Βουλιαγμένη που αύξησε την διαφορά στα 6 τέρματα (8-2).

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, με την 3η περίοδο να τελειώνει στο 11-4. Ένα σερί 5-0 της Βουλιαγμένης ήταν αυτό που αποτελείωσε τους “πράσινους” και διαμόρφωσε το τελικό 16-4.

Ο Απόλλων Σμύρνης ήταν επιβλητικός απέναντι στην ομάδα της Χίου. Η ομάδα της “Ελαφράς Ταξιαρχίας” βρέθηκε να προηγείται με 7-1 στο ημίχρονο. Στην συνέχεια ο Γιάννης Κατρουζανάκης χρησιμοποίησε τους μικρούς, με την διαφορά να μειώνεται στο 7-4, ωστόσο ο Απόλλων πήρε την νίκη.

Μόνο 5ο το Φάληρο, δυσκολεύτηκε ο Υδραϊκός

Σε ένα ανοιχτό παιχνίδι το Παλαιό Φάληρο πήρε την νίκη και εδραιώθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας με 24 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι βρίσκονταν μπροστά στο σκορ καθόλη την διάρκεια, με το ημίχρονο να τελειώνει 8-4. Γεμάτη με 10 γκολ η τρίτη περίοδος, 5 από κάθε ομάδα με το σκορ να φτάνει στο 13-9. Η ομάδα του Φαλήρου διατήρησε την διαφορά και στην τελευταία περίοδο επικρατώντας με 17-11.

Επέστρεψε στις νίκες ο Υδραϊκός (μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό στην προηγούμενη αγωνιστική), καθώς σε ένα παιχνίδι με ένταση στο τέλος του, επιβλήθηκε δύσκολα με 14-12 επί του πολύ αξιόμαχου Πανιωνίου. Έτσι εδραιώνεται στην 4η θέση με 35 βαθμούς.

Το ματς ήταν ντέρμπι, αλλά στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Βολτυράκη με επιμέρους σκορ 5-1 ξέφυγε με τέσσερα γκολ (8-4) και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την επικράτηση την οποία και πέτυχε. Ο Πανιώνιος μείωσε σε απόσταση αναπνοής (9-8) και (10-9) στις αρχές της τελευταίας περιόδου, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει αφού ο Ίρβινγκ με δύο προσωπικά γκολ (4 συνολικά) έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Υδραϊκού κάνοντας το 12-9.

Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα: “Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο Αντώνης Βλοντάκης, έφορος του Υδραϊκού, είδε την κόκκινη κάρτα, διότι, μετά από λογομαχία που είχε με το Νο 6 του Πανιωνίου Καρακάση, κλώτσησε τον παραπάνω παίκτη”.