Ακόμα ένα ντέρμπι στην Παρί ΣΖ, πάτησε 5η θέση η Μονπελιέ

Για την 24η αγωνιστική της Ligue 1, η Παρί δυσκολεύτηκε, αλλά υπέταξε τη Λυών, το Στρασβούργο έριξε στο καναβάτσο τη Ρεμς και η Μονπελιέ έκαμψε την αντίσταση της Σεντ Ετιέν.

Παρί Σεν Ζερμέν- Λυών 4-2

Η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε τα εύκολα δύσκολα, το 3-0 έγινε 3-2, αλλά νίκησε με 4-2 τη Λυών.

Ντι Μαρία και Εμπαπέ άνοιξαν τον «χορό» των γκολ με εξαιρετικές ατομικές προσπάθειες (22’, 38’). Ο Μάρσαλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 47’ και φάνηκε πως τελείωσε το παιχνίδι.

Οι παίκτες των φιλοξενούμενων είχαν άλλη άποψη. Στο 52’ και 59’, οι Τεριέ και Ντεμπελέ μείωσαν σε 3-2 και έδωσαν ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Ήρθε, όμως, η χρυσή αλλαγή του Τούχελ, Καβάνι, να τελειώσει το παιχνίδι στο 79’.

Κίτρινες: Κιμπέμπε (45+1’), Εκάμπι (90’), Μαρσέλο (90+3’)

Παρί Σεν Ζερμέν (Τούχελ): Νάβας, Κουρζάουα, Κιμπέμπε, Κέρερ, Μενιέ, Γκουέ, Βεράτι, Ντράξλερ (65’ Σαράμπια), Ντι Μαρία (85’ Παρέδες), Εμπαπέ, Ικάρντι (76’ Καβάνι)

Λυών (Γκαρσία): Λόπες, Μαρσάλ (56’ Τετέ), Ντεναγιέρ, Μαρσέλο, Ραφαέλ, Τουσάρ, Μέντες, Τεριέ (77’ Τραορέ), Αουάρ, Τσερκί (56’ Εκάμπι), Ντεμπελέ

Στρασβούργο-Ρεμς 3-0

Το Στρασβούργο χρειάστηκε 45 λεπτά για να κερδίσει την Ρεμς με 3-0. Από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (50’), βρήκε το γκολ με τον Ντζίκου με κοντινή κεφαλιά του. Στο 82’, ήρθε το γκολ που, ουσιαστικά, κλείδωσε το τρίποντο των γηπεδούχων με πολύ ωραία προσπάθεια του Ματζίντ. Ο Λάλα στο 90+3’ από την άσπρη βούλα, έδωσε τέλος σε έναν θρίαμβο.

Κίτρινες: Λίναρντ (45’), Τουρέ (67’), Ντουμπιά (78’),

Στρασβούργο (Λορέι): Σελς, Καρόλε, Ντζίκου, Μίτροβιτς, Λάλα, Λίναρντ, Σισοκό, Ζόχι (73’ Μπελεγκάρντε), Τόμασον (81’ Σιμακάν), Ματζίντ, Αζόρκιε (90+2’ Μοτίμπα)

Ρεμς (Γκιον): Λεμέτρ, Ν’Κλομαντέ, Αμπντελχαμίντ, Ντισάσι, Καμαρά, Τσαβαλερίν, Ρομάο (60’ Μμπουκού), Ντουμπιά, Κασάμα (79’ Μουνέτσι), Τουρέ (73’ Κουτέσα), Ντία

Μονπελιέ- Σεντ Ετιέν 1-0

Η Μονπελιέ νίκησε με 1-0 την Σεντ Ετιέν, παρότι έμεινε με δέκα παίκτες από σχετικά νωρίς.

Το γκολ πέτυχε ο Ντελόρ με κεφαλιά στο 25’ μετά από ασίστ του Σάμπια. Ο παίκτης που έβγαλε την ασίστ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 41’ για φάουλ, αρχικά εντός περιοχής, αλλά το VAR έδειξε εκτός.

Οι γηπεδούχοι κράταγαν το γκολ αυτό, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα και πήραν ένα σημαντικό τρίποντο.

Κίτρινες: Περίν (16’), Φοφανά (45’), Μπουάνγκα (51’), Ρίστιτς (64’)

Κόκκινες: Σάμπια (41’)

Μονπελιέ (Ντερ Ζακαριάν): Ρούλι, Κόνγκρε, Χίλτον, Λε Ταλέκ, Ρίστιτς (80’ Βάργκας), Σαβανιέρ, Φέρι (62’ Σοτάρ), Σάμπια, Ντελόρ, Μολέ (44’ Σουκέ), Λαμπόρντ

Σεντ Ετιέν (Πιουλ): Ρούφιερ, Σαλιμπά, Περίν, Φοφανά, Τράουκο (78’ Αμπί), Αχόλου, Καμπαγιέ, Μακόν (51’ Όνορατ), Μπουάνγκα, Μπουντεμπούζ, Ντιόνι (70’ Κορέια)