«Μυθική» ανατροπή και κορυφή για Ίντερ

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι η Ίντερ πήρε μια τεράστια νίκη, με σκορ 4-2 κόντρα στην Μίλαν, στο “Derby della Madonnina”, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι “Νερατζούρι” πραγματοποίησαν ένα φοβερό δεύτερο ημίχρονο, σημειώνοντας τέσσερα τέρματα, με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε ανέβηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος, ισοβαθμώντας με την Γιουβέντους στους 54 βαθμούς. Από την άλλη η Μίλαν, μετά από ένα σερί 6 παιχνιδιών χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα, παρέμεινε στην μέση της βαθμολογίας (10η), έχοντας μαζέψει 32 βαθμούς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Μίλαν μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο. Μάλιστα, στο 9ο λεπτό οι “ροσονέρι” είχαν δοκάρι, μετά από σουτ του Τσαλχάνογλου. Η Μίλαν πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με τους παίκτες του Πιόλι να συνεργάζονται άψογα. Στο 16′ ο Ρέμπιτς έκανε ένα σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Η Ίντερ, απείλησε για πρώτη φορά στο 19ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γοδίν έπιασε μια κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ντοναρούμα. Οι γηπεδούχοι έχασαν νέα καλή ευκαιρία στο 24′ με τον Βεσίνο. Ο Λουκάκου πήρε την μπάλα και έκανε μια κούρσα από τα δεξιά. Στην συνέχεια γύρισε στο ύψος του πέναλτι, εκεί που βρίσκονταν ο Βεσίνο που πλάσαρε. Ωστόσο ο Ντοναρούμα, έκανε μια εκπληκτική επέμβαση, κρατώντας το μηδέν.

Η Μίλαν έκανε το 1-0 στο 40ο λεπτό, με σκόρερ τον Ρέμπιτς.ο Κροάτης έφτασε τα 3 τέρματα σε 11 εμφανίσεις με την Μίλαν. Ο Καστιγέχο έκανε μια σέντρα από τα δεξιά, ο Ιμπραΐμοβιτς έπιασε την αρχική κεφαλιά, βγάζοντας πάσα στον Ρέμπιτς στην μικρή περιοχή, με τον Κροάτη με πλασέ να νικάει τον Παντέλι. Οι “ροσονέρι” χτύπησαν και πάλι πριν το ημίχρονο, στο 45+1′ με τον Ιμπραΐμοβιτς να κάνει το 2-0. Μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα κατέληξε στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που βρισκόταν ο Ιμπραΐμοβιτς που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το 2ο του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Απίστευτο δεύτερο ημίχρονο στο Τζουζέπε Μεάτσα. Η Ίντερ μέσα σε δύο μόλις λεπτά, εφερε6το παιχνίδι στα ίσα, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Την αρχή έκανε ο Μπρόζοβιτς στο 51′ με απίστευτο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή (1-2). Η ισοφάριση για τους “Νερατζούρι” ήρθε δύο λεπτά αργότερα με ωραίο πλασέ του Βεσίνο, μετά από γύρισμα του Σάντσες (2-2).

Άλλη ομάδα η Ίντερ στο δεύτερο ημίχρονο, “πάτησε” την Μίλαν, ολοκληρώνοντας μια μεγάλη ανατροπή στο 70ο λεπτό, με σκόρερ τον Ντε Φράι. Ο Καντρέβα εκτέλεσε από τα δεξιά ένα κόρνερ, ο Ντε Φράι πήδηξε ψηλότερα από όλους και έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία της εστίας του Ντοναρούμα (3-2).

Οι “Νερατζούρι” είχαν και δοκάρι στο 81′, μετά από υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κρίστιαν Έρικσεν.

Η Μίλαν στο 90′ έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει, καθώς η μπάλα μετά από κεφαλιά του Ιμπραΐμοβιτς κατέληξε στο αριστερό δοκάρι. Ό,τι δεν κατάφερε η Μίλαν, το κατάφερε η Ίντερ που με γκολ στο 90+3′ έκανε το 4-2, με τον Λουκάκου, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα σε μια τεράστια νίκη για τους “Νερατζούρι”.

Ίντερ (Αντόνιο Κόντε): Παντέλι, Γκοντίν, Ντε Φράι, Σκρίνιαρ, Καντρέβα (80′ Μόουζες), Βεσίνο, Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα, Γιανγκ, Λουκακού, Σάντσες (72′ Έρικσεν).

Μίλαν (Πιόλι): Ντοναρούμα, Κόντι, Κιάερ, Ρομανιόλι, Ερναντέζ, Καστιγέχο (80′ Λεάο), Κεσιέ (80′ Πακουέτα), Μπενασέρ, Ρέμπιτς (84′ Μποναβεντούρα), Τσαλχάνογλου, Ιμπραχίμοβιτς.