Άλμπα Βερολίνου- Παναθηναϊκός: «Πλήρωσε» την 4η περίοδο

Την ήττα στο Βερολίνο δέχτηκε ο Παναθηναϊκός από την Άλμπα, πληρώνοντας την κακή 4η περίοδο

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 74- 65 από την Άλμπα Βερολίνου στη Γερμανία, για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Στο 9-17 ανέβηκε η Άλμπα, ενώ στο 9-15 έπεσε ο Παναθηναϊκός που έχει και δύο αγώνες λιγότερους. Για την γερμανική ομάδα ξεχώρισε ο Τίμαν, που είχε 16 πόντους (τους 14 εξ αυτών στην 4η περίοδο) έκανε ρεκόρ καριέρας, ενώ  για τους «Πράσινους» διασώθηκε ο Γουάιτ με 14π.

Η αποτελεσματική άμυνα του Παναθηναϊκού στα πρώτα λεπτά του αγώνα, έδωσε την απαραίτητη ώθηση στους «πράσινους», οι οποίοι με 4 κλεψίματα, έλεγχο των ριμπάουντ και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε 7 λάθη, ξέφυγαν στο 6΄ με 2-10. Μία… παύση των «πράσινων» αμυντικών αντανακλαστικών, βοήθησε την Άλμπα να τρέξει σερί 9-0 και να προσπεράσει με 11-10 στο 7΄, αλλά η κυριαρχία του Παπαγιάννη μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, κράτησε το «τριφύλλι» σε απόσταση ασφαλείας (11-17 στο 10΄).

Ο Παναθηναϊκός «θωράκισε» την άμυνά του κοντά στο καλάθι με το… καλημέρα της δεύτερης περιόδου, αφήνοντας ελεύθερα τα μακρινά σουτ στους Γερμανούς, επιλογή που δεν του στοίχησε χάρη στην αστοχία των γηπεδούχων (2/15 τρίποντα). Την ίδια στιγμή, οι «πράσινοι» στόχευσαν τις επιθέσεις τους μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και στο 14΄ εξασφάλισαν για πρώτη φορά μία διψήφια διαφορά (15-25). Ο Σίκμα προσπάθησε να αφυπνίσει την Άλμπα, μειώνοντας σε 23-27 στο 16΄, αλλά το τρίποντο «ανάσα» του Δίπλαρου και οι λύσεις του Παπαγιάννη κοντά στο καλάθι, κράτησαν τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού μέχρι το ημίχρονο (28-34).

Η Άλμπα μπήκε αποφασισμένη για την ανατροπή στην τρίτη περίοδο και βρίσκοντας ρυθμό από τα 6.75 το πέτυχε! Με 3/5 τρίποντα, οι Γερμανοί ισοφάρισαν σε 43-43 στο 25΄, ενώ ο Γκιφάι τους χάρισε μετά από ώρα και πάλι το προβάδισμα (45-43). Ωστόσο, με τον Μακ να «απαντά» με δύο κολλητά τρίποντα (50-53), ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος της περιόδου.

Με τον Τίμαν να μπαίνει «ζεστός» από τα 6.75 και να «τιμωρεί» τον Παναθηναϊκό ευστοχώντας σε 4 σερί τρίποντα, οι Γερμανοί έγραψαν στο 32΄ το 62-55, ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σκορ 12-2. Στον αντίποδα, οι «πράσινοι» έδειχναν… αποσβολωμένοι στην αντεπίθεση της Άλμπα και με το ένα λάθος να διαδέχεται το άλλο δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί… Στο 37΄ τα «πράσινα» νεύρα αποτυπώθηκαν στην τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Κάτας για διαμαρτυρίες (67-59), ενώ ο Σίκμα με νέο τρίποντο στο 38΄ έγραψε το 70-59, «σφραγίζοντας» τη νίκη των Γερμανών

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-17, 28-34, 50-53, 74-65

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Λο 11 (4/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σίβα 6 (1/7 σουτ), Γκιφάι 5 (1), Ντέλοου, Έρικσον 12 (2/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Μάτισεκ, Σνάιντερ 4, Φοντέκιο 8 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τίμαν 16 (1/1 δίποντο, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σίκμα 6 (2/3 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λάμερς 6 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Κάτας): Μακ 7 (2/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (4/4 δίποντα), Μποχωρίδης, Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 7 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 5 λάθη), Δίπλαρος 3 (1), Καλαϊτζάκης 2, Γουάιτ 14 (4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μήτογλου 9 (4/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπέντιλ 6 (2/5 δίποντα), Σαντ-Ρος 7 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 16/29 δίποντα, 11/36 τρίποντα, 9/9 βολές, 34 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 11 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 17/32 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 10/14 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 18 λάθη