All Star Game: Νικήτρια η Team Maciulis με πολύ θέαμα

Θέαμα, γιορτινή ατμόσφαιρα και νικήτρια η Team Maciulis απέναντι στην Team Calathes με 104-109 στο 24ο All Star Game.

Με τον πιο θεαματικό τρόπο ολοκληρώθηκε το 24ο All Star Game του ΕΣΑΚΕ. Το κλειστό «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου φιλοξένησε μερικά από τα μεγαλύτερα αστέρια του ελληνικού μπάσκετ, με τους Νικ Καλάθη και Γιόνας Ματσιούλις να είναι οι αρχηγοί των ομάδων που προσέφεραν θέαμα στο κλειστό.

MVP του αγώνα ήταν ο Ντίνος Μήτογλου που είχε 19 πόντους και πολλή όρεξη για πλάκα, όπως και όλοι οι συμμετέχοντες παίκτες και προπονητές σε αυτή τη μεγάλη γιορτή του μπάσκετ.

Το highlight της βραδιάς πάντως ήταν η ταυτόχρονη παρουσία του Νικ Καλάθη και του γιου του, Λουκ, στο παρκέ, με τον 7χρονο διάδοχο του… θρόνου να καρφώνει μάλιστα την μπάλα με τη βοήθεια του Βασίλη Καββαδά.

Η ομάδα του Ματσιούλις πήρε προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά με μπροστάρη τον Ντίνο Μήτογλου και τον Γιώργο Παπαγιάννη, όμως η ομάδα του Καλάθη κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ με τον Σαμάρντο Σάμουελς μπροστάρη (38-42). Φριντέτ και Ματσιούλις σκόραραν και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πλαισιώνοντας τον Μήτογλου και παρά το κρεσέντο των Σάμουελς, Καββαδά και Καλάθη η ομάδα του Λιθουανού άσου κράτησε το προβάδισμα για το 59-63 του πρώτου μέρους.

Η Team Maciulis διατήρησε το προβάδισμά της και στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, παρά τις προσπάεθες του ΝτεΣόν Τόμας ο οποίος ήταν “καυτός”. Η ομάδα του Λιθουανού παρέμενε σε μπροστά με 84-87 στην τρίτη περίοδο. Η κυριαρχία της ομάδας του αρχηγού της ΑΕΚ συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να παραμένει σε υψηλά επίπεδα με τον Μήτογλου να συνεχίζει να χαρίζει θέαμα και την ομάδα του να φτάνει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 38-42, 59-63, 84-87, 104-109.