Α1 Γυναικών: Προχωρά ακάθεκτος ο Ολυμπιακός

Την 113η σερί νίκη στο πρωτάθλημα και 131η σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις, κατέκτησε ο Ολυμπιακός επικρατώντας των Μελισσίων με 83-59 εκτός έδρας για την 16η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα και πήρε άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα για την συλλογή του.

Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Άννα Σπυριδοπούλου με 13 πόντους, όσους είχε και η Μπασάρα Γκρέιβς.

Οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν δυνατά στην αναμέτρηση, με τις Σταμολάμπρου και Γέμελος να γράφουν το 0-4 και την Γκρέιβς με δύο σερί καλάθια να διευρύνει το αρχικό προβάδισμα. Η Γιουρτσένκοβα σκόραρε για δύο μετά από ασίστ της Γέμελος για το 0-10, με το σερί του Θρύλου να φτάνει στο 12-0.

Η Σλοβάκα σέντερ διαμόρφωσε και το 3-15 και η Σταμολάμπρου στον αιφνιδιασμό το 5-17, με τα Μελίσσια να τρέχουν ένα μικρό σερί για το 10-17. Τα τρίποντα της Γέμελος και της Σταμάτη έστειλαν το ματς στο 10-23, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-28 με νέο τρίποντο της αρχηγού του Θρύλου. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 20 πόντους (13-33), οι γηπεδούχες μείωσαν σε 20-33, με την Σταμάτη να πραγματοποιεί το +15 (20-35). Η Αυτζή έκανε το 21-37, με την Γέμελος με γκολ φάουλ να σκοράρει για το 23-42, με τον Θρύλο να προσπερνάει με 23 πόντους (23-46) τρέχοντας καλά το παρκέ στο πρώτο ημίχρονο. Η Σπυριδοπούλου σκόραρε για τρεις με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 30-49 στο κλειστό των Μελισσίων.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στην 3η περίοδο με δίποντο της Παυλοπούλου και τρίποντο της Σταμολάμπρου για το 33-54, με τις γηπεδούχες να μειώνουν σε 38-54 με την Τζόνσον. Τα Μελίσσια πλησίασαν στους 13, με την Γκρέιβς να πετυχαίνει το γκολ φάουλ για το 41-57 και την Σπυριδοπούλου το 43-60 με τρίποντο. Η Ελληνίδα φόργουορντ του Θρύλου πρόσθεσε άλλους τέσσερις πόντους για το 43-64, σκορ που οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε για τον Ολυμπιακό με τρίποντο της Αυτζή, με τα Μελίσσια να μειώνουν προσωρινά. Η Γκρέιβς πραγματοποίησε το 53-72 και η Γιουρτσένκοβα το 55-75, για να την ακολουθήσει με τρίποντο η Παυλοπούλου για το +23 (55-78).

Ο Ολυμπιακός έκανε διαχείριση δυνάμεων στο υπόλοιπο της αναμέτρησης και κατέκτησε άνετα την εκτός έδρας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 30-49, 43-64, 59-83

ΚΑΟ Μελισσίων (Μάλαμα): Φατιμά 7 (1), Στεφάνου 5 (1), Πατέρα, Παναγιωτίδη, Κοιλιαρίδη 5 (1), Ζακυνθινού 4, Κούκη 6, Κωνσταντινίδου, Κούρπα, Γιαμπάνη 5 (1), Κινγκ 10, Τζόνσον 17 (3)

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας, Σταμάτη 11 (3/4 τρ., 1/3 δίπ), Αυτζή 8 (2/3 δίπ., 1/4 τρ., 2 ρίμπ.), Σπυριδοπούλου 13 (3/6 τρ., 3 ρίμπ, 3 ασ.), Παυλοπούλου 5 (1/3 δίπ., 1/4 τρ., 2 ρίμπ., 6 ασ.), Νικολοπούλου, Γκρέιβς 13 (5/9 δίπ., 8 ρίμπ.), Γέμελος 12 (4/6 δίπ, 7 ρίμπ., 8 ασ., 6 κλεψ.), Γιουρτσένκοβα 9 (3/5 δίπ., 11 ριμπ.), Λούκα 2, Κοσμά, Σταμολάμπρου 10 (3/4 δίπ, 2 ρίμπ, 5 ασ.).

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το ματς: «Δεν έχουμε να πούμε τίποτα για το παιχνίδι και τη νίκη επί των Μελισσίων. Το μοναδικό που είχαμε στο μυαλό μας ήταν τα θύματα της Θύρας 7. Είναι πολύ σημαντικότερα αυτά για μας. Η νίκη είναι αφιερωμένη σε αυτές τις 21 ψυχές που χάθηκαν τόσο άδοξα».

Η Μαρία Αυτζή δήλωσε μετά το παιχνίδι: «Αυτό που κρατάμε είναι το αποτέλεσμα και ότι συνεχίζουμε αήττητες στις εγχώριες διοργανώσεις. Δεν μπορείς να σχολιάσεις κάτι παραπάνω για την αναμέτρηση. Όπως είπε και ο κόουτς, η νίκη είναι αφιερωμένη στα θύματα της Θύρας 7».