“Άλωσε” ξανά το Μπερναμπέου η Μπαρτσελόνα

Στο ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής, η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με 0-1  στο Μπερναμπέου λίγες μέρες μετά την πρόκρισή της στον τελικό στο ίδιο γήπεδο. Την νίκη πήραν επίσης η Εσπανιόλ, η Αλαβές και η Ουέσκα.

Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 0-1

Η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχτηκε την Μπαρτσελόνα στο Μπερναμπέου, αλλά οι «Μπλαουγκράνα» έφυγαν ξανά νικητές, αυτή την φορά με 0-1.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, με την πρώτη σημαντική ευκαιρία να γίνεται από τους γηπεδούχους. Ο Βαράν, στο 13’, έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, αλλά ένας εκ των αμυντικών τον έκοψε. Οι «Μπλαουγκράνα» κατάφεραν να ανοίξουν λογαριασμό, με τον Ράκιτιτς να παίρνει την μπάλα, στέλνοντάς την στα δίχτυα για το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για γκολ με τον Μέσι, αλλά δεν στάθηκαν τυχεροί και το 0-1 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Ρεάλ επιχείρησε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ο Βινίσιους, στο 56’, έκανε ένα επικίνδυνο σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε. Λίγα λεπτά αργότερα, ένα ακόμα σουτ του Βινίσιους σταμάτησε σε αμυντικούς, που έστειλα την μπάλα σε κόρνερ. Η Μπαρτσελόνα δημιούργησε ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ, αλλά τα σουτ δεν βρήκαν στόχο. Το 0-1 ήταν το τελικό σκορ, με τους φιλοξενούμενους να μεγαλώνουν την διαφορά τους από την «Βασίλισσα».

Εσπανιόλ-Βαγιαδολίδ 3-1

Εσπανιόλ και Βαγιαδολίδ ήρθαν αντιμέτωπες στο Στάδιο RCDE, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 3-1.

Η Εσπανιόλ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Μελένδο πάσαρε στον Ιγκλέσιας, ο οποίος βρέθηκε στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η Βαγιαδολίδ έφερε τον αγώνα στα ίσια στο 17’ με τον Αλκαράθ. Ο παίκτης βρέθηκε έξω από την περιοχή και δεν δίστασε να κάνει το σουτ, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Γκουαρδιόλα. Ο Ισπανός έστειλε την μπάλα χαμηλά στην γωνία και ο Λόπεζ κατάφερε να αποκρούσει κρατώντας το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, η Εσπανιόλ χρειάστηκε δέκα λεπτά για να ξανά πάρει τα ηνία του αγώνα. Ενώ είχε απειλήσει και στο 47’, το γκολ ήρθε στο 55’ από τον Ερμόσο, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ στην περιοχή και έκανε το 2-1. Δέκα λεπτά αργότερα (65’), ο Γου Λέι πήρε την πάσα από τον Ντάρντερ και έκανε ένα έξοχο σουτ στην άκρη της περιοχής, σημειώνοντας το 3-1 για την ομάδα του. Η Βαγιαδολίδ, παρά τις αλλαγές του προπονητή, δεν κατάφερε να μειώσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι και το 3-1 έμεινε ως το τέλος.

Βιγιαρεάλ-Αλαβές 1-2

Βιγιαρεάλ και Αλαβές διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο Εστάντιο ντε λα Κεράμικα, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη με 1-2.

Οι ευκαιρίες στο πρώτο μέρος ήταν ελάχιστες για τις δύο ομάδες, χωρίς να καταφέρουν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Οι δύο πλευρές επιχείρησαν να απειλήσουν με στημένες φάσεις, αλλά χωρίς καμία τύχη. Το σφύριγμα του διαιτητή έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 0-0 να παραμένει.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός ανέβηκε, με τους φιλοξενούμενους να σημειώσουν την πρώτη καλή ευκαιρία στο 53’, με το σουτ του Μπαστόν να περνά λίγο έξω. Ένα λεπτό αργότερα (54’), η Αλαβές κέρδισε ένα κόρνερ, με τον Μαριπάν να παίρνει την κεφαλιά και να σκοράρει για το 0-1. Στο 60’, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Καθόρλα ένα λεπτό αργότερα, ευστοχώντας για το 1-1.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μια ευκαιρία για να μπουν μπροστά στο σκορ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά τα ηνία στο 78’ με τον Ινούι, ο οποίος βρέθηκε σε καλή θέση, έκανε το σουτ και βρήκε δίχτυα κάνοντας το 1-2. Η Βιγιαρεάλ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει εκ νέου και το 1-2 έμεινε ως το τέλος.

Ουέσκα-Σεβίλλη 2-1

Η Ουέσκα φιλοξένησε την Σεβίλλη στο Στάδιο Ελ Αλκοράθ και επικράτησε στο τέλος με 2-1, μια νίκη ψυχολογίας.

Η Ουέσκα αξιοποίησε την ευκαιρία που είχε στο 7ο λεπτό, μετατρέποντάς την σε γκολ. Ο Γκαλάν έβγαλε μια εξαιρετική πάσα στον Χουανπί, ο οποίος ήταν μέσα στην περιοχή και σούταρε, κάνοντας το 1-0. Η Σεβίλλη, στην πορεία, έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να φτάσει στην ισοφάρισει, κάτι που δεν κατάφερε πριν το σφύριγμα της ανάπαυλας, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Σεβίλλη συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες για την ισοφάριση, χωρίς μεγάλη επιτυχία. Το γκολ ήρθε στο 84’, όταν οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και ο Μπεν Γιεντέρ ανέλανε να το εκτελέσει εύστοχα, κάνοντας το 1-1.

Όπως όλα έδειχναν η αναμέτρηση θα τελείωνε ισόπαλη, αλλά η Ουέσκα πέτυχε και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις. Στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αβίλα πήρε την πάσα από τον Πουλίδο και νίκησε τον τερματοφύλακα, κάνοντας το τελικό 2-1.