Αν έχεις Βάρντι διάβαινε και στην κορυφή η Λέστερ!

Ένας αφηνιασμένος Τζέιμι Βάρντι πέτυχε το δεύτερο του χατ – τρικ απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ και οδήγησε με ανατροπή τη Λέστερ σε εμφατική νίκη μέσα στο «Έτιχαντ».

Για την τρίτη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Λέστερ πέρασε σαν «οδοστρωτήρας» από την έδρα της Μάντσεστερ Σίτι, καθώς επικράτησε με το εμφατικό 2-5 της ομάδας του Πεπ Γκουαρντιόλα. Πρώτη φορά στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ μία ομάδα (Λέστερ) σκόραρε τρία γκολ από πέναλτι και χάρη στο χατ-τρικ του Τζέιμι Βάρντι, τη «ζωγραφιά» του Μάντισον και το “κερασάκι στην τούρτα” του Τίλεμανς διαμορφώθηκε το τελικό 2-5 σε ένα απίστευτο ματς.

Επιπρόσθετα έπρεπε να περάσουν 686 παιχνίδια, ώστε για πρώτη φορά στην καριέρα του Ισπανού τεχνικού μία ομάδα του, να δεχθεί  πέντε γκολ εντός έδρας.

Τέλος, η Λέστερ με αυτή την νίκη έκανε το 3×3 στο πρωτάθλημα έφτασε τους εννιά βαθμούς και έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας την Έβερτον του Κάρλο Αντσελότι. Αντίθετα η Σίτι ηττήθηκε για δεύτερη φορά και έπειτα από τρεις αγωνιστικές είναι στην 13η θέση.

Στα «σχοινιά» με το καλημέρα μπήκε η ομάδα του Ρότζερς στο ματς, αφού οι παίκτες της Μάντσεστερ Σίτι, άνοιξαν το σκορ στο 4ο λεπτό. Από εκτέλεση κόρνερ του Ντε Μπρόινε, ο Μαχρέζ άφησε την μπάλα να σκάσει, έπιασε ένα τρομερό σουτ, που πήρε πορεία προς την πάνω αριστερή γωνία του Σμάιχελ, η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα του Δανού τερματοφύλακα, για το 1-0 της Σίτι πολύ νωρίς στο παιχνίδι.

Στο 36’ οι «πολίτες» πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Ρόντρι, όμως η φάση ακυρώθηκε για οφσάιντ. Ο Πεπ και οι παίκτες του ήταν φανερά έξαλλοι με την απόφαση του διαιτητή.

Μόλις δύο λεπτά μετά, η Λέστερ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Κάιλ Ουόλκερ ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Τζέιμι Βάρντι και ο Μάικλ Όλιβερ, χωρίς δεύτερη σκέψη υπέδειξε την εσχάτη των ποινών. Ο Άγγλος επιθετικός σημάδεψε την πάνω αριστερή γωνία του Έντερσον και ισοφάρισε σε 1-1 για τις «αλεπούδες».

Με αυτό το σκορ, οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια.

Στο 54ο λεπτό η Λέστερ πήρε κεφάλι στο σκορ με ένα καταπληκτικό τέρμα του Τζέιμι Βάρνι. Ο Τίλεμανς βρήκε με τρομερή κάθετη μπαλιά τον Καστάνιε, που έκανε την κούρσα από τα δεξία και στο παράλληλο γύρισμα προς τον Άγγλο, εκείνος έστειλε την μπάλα με τακουνάκι στα δίχτυα του Βραζιλιάνου τερματοφύλακα. Ολική ανατροπή για την Λέστερ και 1-2 το σκορ.

Στο 58’ ο Όλιβερ έδωσε δεύτερο πέναλτι στη Λέστερ. Εκ νέου ανατροπή του Βάρντι μέσα στην περιοχή αυτή την φορά από τον Γκαρσία. Ο 33χρονος επιθετικός νίκησε για δεύτερη φορά από την άσπρη βούλα τον Έντερσον και για τρίτη συνολικά στο ματς. Ολοκλήρωσε ένα απίστευτο χατ – τρικ.

Ο Ντελάπ στο 64’ είχε ευκαιρία να μειώσει στο σκορ, αλλά η κεφαλιά του χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Σμάιχελ.

Ο Τζέιμς Μάντισον χρειάστηκε περίπου μόλις επτά λεπτά από την είσοδο του στο παιχνίδι για να σκοράρει ένα απίστευτο γκολ στο παραθυράκι του Έντερσον στο 77ο λεπτό για το 1-4.

Η Σίτι μείωσε με τον Άκε στο 84′ έπειτα από εξαιρετική κεφαλιά του νεαρού αμυντικού. Ήταν το πρώτο του γκολ με την φανέλα των «πολιτών».

Στο 87′ ο Μεντί «γκρέμισε» εντός περιοχής τον Τζέιμς Μάντισον και ο Όλιβερ έδειξε για τρίτη φορά την άσπρη βούλα εις βάρος της Σίτι. Ο Τίλεμανς ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 2-5!

Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και η Λέστερ πήρε φανταστική νίκη με το εξωπραγματικό 2-5!

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα, 4-2-3-1): Έντερσον, Μεντί, Άκε, Γκαρσία, Ουόλκερ, Ρόντρι, Φερναντίνιο (52’ Ντελάπ), Στέρλινγκ, Φόντεν (64’ Τόρες), Ντε Μπρόινε, Μαχρέζ

Λέστερ (Μπρένταν Ρότζερς, 4-1-4-1): Σμάιχελ, Τζάστιν, Σογιουντσού, Έβανς (80’ Φουκς), Καστάνιε, Μεντί, Τίλεμανς, Άμαρτεϊ, Πράτ (70’ Μάντισον), Μπαρνς, Βάρντι (85′ Ιχεανάτσο)