Αναπάντεχη ισοπαλία για τη Λίβερπουλ

Μεγάλο εμπόδιο αποδείχθηκε η Φούλαμ για τη Λίβερπουλ, η οποία της στέρησε τους τρεις βαθμούς και την πρώτη θέση της Πρέμιερ Λιγκ

Η Φούλαμ ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Λίβερπουλ στο Κρέιβεν Κότατζ, για τη 12η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Η λονδρέζικη ομάδα είχε το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο και πέτυχε το 1-0 με τον Ριντ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαλάχ στο 79′ λεπτό της χάρισε τον βαθμό της νίκης που θα την φέρει ξανά στην ισοβαθμία με την Τότεναμ στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Η Φούλαμ βρίσκεται στην 17η θέση με 8 βαθμούς, ενώ οι “κόκκινοι” στην 2η θέση με 26β, ισοβαθμώντας με την πρώτη Τότεναμ.

Η Φούλαμ μπήκε πιο αποφασισμένη στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και είχε δύο καλές στιγμές με τον Καβαλέιρο.

Μόλις στο 4′ λεπτό ο φορ των γηπεδούχων έκανε μια καλή προσωπική ενέργεια και εκτέλεσε με δυνατό σουτ τον Άλισον, ο οποίος παραχώρησε κόρνερ, έπειτα από μια δύσκολη απόκρουση.

Δέκα λεπτά μετά η Φούλαμ απείλησε με τον ίδιο πρωταγωνιστή. Αρχικά ο Λούκμαν υποδέχθηκε τη μπάλα από τον Ρόμπερτσον στο ύψος της μεγάλης περιοχής και έβγαλε τετατετ τον Καβαλέιρο με καταπληκτική κάθετη πάσα, όμως ο Άλισον είπε ξανά το όχι απομακρύνοντας τον κίνδυνο.

Στο 26′ λεπτό ο Ριντ άνοιξε το σκορ. Ο Τζαμαϊκανός πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή και εξαπέλυσε έναν “κεραυνό” στην δεξιά γωνία του τέρματος, κάνοντας το 1-0.

Στο 44′ λεπτό ο Σαλάχ είχε σπουδαία ευκαιρία μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ, έπειτα από το πλασέ του Αιγύπτιου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πατάνε αποφασιστικά στο χώρο και να δημιουργούν ευκαιρίες.

Στο 61′ λεπτό ο Χέντερσον βρέθηκε σε πολύ ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή και επιχείρησε ένα πολύ δυνατό σουτ, όμως ο Αρεολά παραχώρησε σε κόρνερ υποδειγματικά, κρατώντας το μηδέν στην εστία του.

Τρία λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο ο Καμαρά, βρήκε τη μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή της ομάδας του και ο διαιτητής κοστολόγησε πέναλτι υπέρ της Λίβερπουλ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαλάχ, ο οποίος σημάδεψε το κέντρο της εστίας και κέρδισε τον Αρεολά που τον είχε ψυχολογήσει σωστά.

Ο Τζόουνς στο 82′ λεπτό πήρε την μπάλα πίσω από το κέντρο του γηπέδου και έκανε μια φανταστική κούρσα, ώσπου έφτασε έξω από την περιοχή του Αρεολά και εκτέλεσε, όμως βρήκε τον πορτιέρο των γηπεδούχων σε ετοιμότητα.

Παρόλο που και οι δύο ομάδες είχαν ρυθμό, δεν δημιούργησαν πολλές κλασσικές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, και το 1-1 ήταν το τελικό σκορ.

Σκόρερ: 26′ Ριντ, 79′ Σαλάχ

Κίτρινες: 20′ Άντερσεν, 31′ Τζόουνς, 46′ Λεμινά, 75′ Λούκμαν

Φούλαμ (Πάρκερ): Αρεολά, Έινα, Άντερσεν, Ανταραμπιόγιο, Ριντ, Αγκισά, Λεμινά (80′ Χ.Ριντ), Ρόμπινσον, Λόφτους-Τσικ (75′ Καμαρά), Λούκμαν (88′ Μπράιαν), Καβαλέιρο

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Ματίπ (45′ Μιναμίνο), Άρνολντ (68′ Γουίλιαμς), Τζόουνς, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ (84′ Όριτζι), Φιρμίνο, Μανέ