Serie A: Ο 100άρης Ρονάλντο χάρισε τη νίκη στη Γιουβέντους

Στην 100η του εμφάνιση με τη Γιουβέντους ο Ρονάλντο εκτέλεσε δύο φορές από την άσπρη βούλα την Τζένοα και χάρισε τη νίκη στους “μπιανκονέρι”

Η Γιουβέντους έφυγε από την Γένοβα με τους τρεις βαθμούς της νίκης, νικώντας την Τζένοα με 3-1, για την 11η αγωνιστική της Serie A. Πρωταγωνιστής σε ακόμη ένα ματς ο Κριστιάνο Ρονάλντο, που συμπλήρωσε 100 συμμετοχές με την πρωταθλήτρια Ιταλίας και σκόραρε δύο γκολ με πέναλτι.

Η Γιουβέντους βρίσκεται στην 4η θέση με 23 βαθμούς και παραμένει αήττητη. Από άλλη πλευρά, η Τζένοα έμεινε στους 6 πόντους και την 19η θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο η Γιουβέντους είχε τον πρώτο λόγο, όμως οι παίκτες του Αντρέα Πίρλο δεν βρήκαν δίχτυα. Η Τζένοα δεν απείλησε ούτε λεπτό την εστία του Σέζνι, με τους «μπιανκονέρι» να έχουν δύο καλές στιγμές. Στο 10ο λεπτό ο ΜακΚένι προσπάθησε να νίκησε με κεφαλιά από την μικρή περιοχή τον Περίν, αλλά ο γκολκίπερ της Τζένοα έδιωξε σε κόρνερ δύσκολα. Ενώ στο 19′ ο Μπεντανκούρ δοκίμασε ένα σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Η “Βέκια Σινιόρα” μπήκε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μέρος. Τη λύση και το γκολ που άνοιξε το σκορ, έδωσε ο Ντιμπάλα στο 57ο λεπτό. Ο ΜακΚένι βρήκε με κεφαλιά στον κενό χώρο τον Αργεντινό, εκείνος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, σύγκλινε και με ωραίο συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η χαρά ωστόσο δεν κράτησε πολύ, καθώς οι Γενοβέζοι στην πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ του Σέζνι, βρήκαν το γκολ που τους έβαλε στο παιχνίδι και πάλι. Στο 61′ ο Πελεγκρίνι έκανε μια σέντρα από τα αριστερά και ο Στουράρο με σουτ στο δεύτερο δοκάρι νίκησε τον Πολωνό τερματοφύλακα της Γιούβε για το 1-1.

Η Γιούβε έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ στο 72ο λεπτό, αλλά ο Περίν είπε όχι με δύσκολη επέμβαση σε κεφαλιά του Κριστιάνο Ρονάλντο, μέσα από την μικρή περιοχή. Ο CR7 μπορεί να μην τα κατάφερε στο 72′, αλλά έδωσε την λύση στο 78′ από την άσπρη βούλα. Το ίδιο έκανε και έντεκα λεπτά αργότερα, ξανά με πέναλτι (89′) διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ έφτασε τα 79 τέρμα με την φανέλα της Γιουβέντους, στην 100η του εμφάνιση, χαρίζοντας ένα πολύτιμο τρίποντο στο κυνήγι της Μίλαν.

ΠΕΝΤΑΡΑ Η ΡΟΜΑ, ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ Η ΝΑΠΟΛΙ, ΕΥΚΟΛΑ Η ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Στα παιχνίδια των 16:00 Ρόμα, Νάπολι και Αταλάντα προχώρησαν σε νίκες. Στο Μπέργκαμο η Αταλάντα νίκησε με σβηστές μηχανές την Φιορεντίνα, η οποία συνεχίζει να αγνοεί την νίκη εδώ και 6 αγωνίστηκες.

Περίπατο έκανε στην Μπολόνια η Ρόμα, η οποία νίκησε με 5-1. Και τα έξι γκολ της αναμέτρησης μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο. Η Νάπολι κατάφερε να πάρει την νίκη, απέναντι στην Σαμπντόρια με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή. Οι «παρτενοπέι» συνεχίζουν να είναι εντός τετράδας, με την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους.

Το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου

Σασουόλο – Μπενεβέντο 1-0 (7′ πεν. Μπεράρντι)

Σάββατο 12 Δεκεμβρίου

Κροτόνε – Σπέτσια 4-1 (7′, 90+7′ Μεσίας, 49′ Ρέκα, 56′ Ε. Ενρίκε / 18′ Φαρίας)

Τορίνο – Ουντινέζε 2-3 (66′ Μπελότι, 67′ Μποναζόλι / 24′ Πεσούτο, 54′ Ντε Πολ, 69′ Νεστορόφσκι)

Λάτσιο – Βερόνα 1-2 (56′ Καϊσέδο / 45′ αυτ. Λαζάρι, 67′ Ταμέζε)

Κυριακή 13 Δεκεμβρίου

Κάλιαρι – Ίντερ 1-3 (42′ Σότιλ / 77′ Μπαρέλα, 84′ Ντ’Αμπρόζιο, 90+4′ Λουκάκου)

Αταλάντα – Φιορεντίνα 3-0 (44′ Γκόζενς, 55′ Μαλινόβσκι, 63′ Τολόι)

Μπολόνια – Ρόμα 1-5 (24′ αυτ. Κριστάντε / 5′ αυτ. Πόλι, 11′ Τζέκο, 15′ Πελεγκρίνι, 35′ Βερετού, 44′ Μικιταριάν)

Νάπολι – Σαμπντόρια 2-1 (53′ Λοσάνο, 68′ Πετάνια / 20′ Γιάνκτο)

Τζένοα – Γιουβέντους 1-3 (61′ Στουράρο / 57′ Ντιμπάλα, 78′ πεν. 89′ πεν. Ρονάλντo)

Μίλαν – Πάρμα (21:45)