Ανατροπή πρωταθλήτριας για τη Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ πέτυχε την ανατροπή, πήρε τη νίκη επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και έπιασε στην κορυφή της Premier League την Έβερτον

Βγάζοντας στόφα πρωταθλήτριας στο χορτάρι, η Λίβερπουλ αν και έμεινε πίσω στο σκορ στο 16’, πέτυχε την ολική ανατροπή απέναντι στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, επικρατώντας με 2-1, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Premier League στο «Άνφιλντ» και επέστρεψε στις νίκες.

Τι και αν στο πρώτο μέρος  οι πρωταθλητές Αγγλία έχαναν, δείχνοντας χαρακτήρα η αρμάδα του Κλοπ έφτασε στην ανατροπή και έπιασε στην κορυφή την Έβερτον με ματς περισσότερο. Για τις «λεπίδες» το σκορ άνοιξε ο Μπέργκε, ενώ για τους «κόκκινους» σκόραραν οι Φιρμίνιο και Ζότα.

Φρενήρη ρυθμό  έδωσε στα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης η Λίβερπουλ. Μόλις στο 1’, έπειτα από εξαιρετική κάθετη πάσα του Ρόμπερτσον, ο Ράμστντέϊλ, αποφάσισε χωρίς λόγο να βγει υπερβολικά έξω από την εστία του, ο Μανέ πλάσαρε, αλλά ο Ίγκαν κατάφερε να απομακρύνει προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Στιγμές αργότερα, ο Αλεξάντερ-Άρνολντ ευρισκόμενος ακριβώς στο κέντρο του γηπέδου, με μια ιδιοφυή έμπνευση προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο γκολκίπερ και να πετύχει το γκολ της σεζόν. Ωστόσο, ο 22χρονος Άγγλος αντέδρασε σωστά και απομάκρυνε το σουτ, παραχωρώντας κόρνερ. Παρόλα αυτά, το υπόλοιπο του πρώτου μέρους το σύνολο του Γιούργκεν Κλοπ είχε κάκιστη απόδοση. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το καλύτερο πρώτο τους ημίχρονο για φέτος.

Οι «λεπίδες» άνοιξαν το σκορ με τον Μπέργκε στο 12’ από την άσπρη βούλα, ο οποίος αξιοποίησε τη… χορηγία του Φαμπίνιο. Ο τελευταίος, ανέτρεψε τον ΜακΜπέρνι στο όριο της περιοχής. Aφού η φάση εξετάστηκε στο VAR, ο Ντιν απεφάνθη ότι η παράβαση έγινε εντός της μεγάλης περιοχής, καταλογίζοντας την εσχάτη των ποινών. Αυτό ήταν το πρώτο φετινό γκολ του Νορβηγού επιθετικού.

Στο 21’ ο ΜακΜπέρνι έριξε στον κάλαθο των αχρήστων «χρυσή» ευκαιρία για να κάνει το  0-2 Από πλάγια θέση βρέθηκε απέναντι από τον Άλισον, αλλά το τελείωμά του ήταν απογοητευτικό.

Τρία λεπτά μετά, ο Μπάλντοκ έβγαλε σέντρα ακριβείας στον Όσμπορν, ο οποίος  εκτέλεσε δυνατά στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι. Εντούτοις, ο πορτιέρε των πρωταθλητών Αγγλίας πραγματοποίησε θεαματική επέμβαση και του είπε «όχι».

Χωρίς να απειλούν, χωρίς να είναι καλοί δημιουργικά, οι «κόκκινοι» βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 41’ με τον Φιρμίνιο. Ο Χέντερσον έκανε έξυπνη σέντρα, ο Μανέ πήρε την κεφαλιά, ο Ράμσντεϊλ απέκρουσε πρόσκαιρα, όμως ο επερχόμενος Φιρμίνιο έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Το συγκεκριμένο αποτελεί το πρώτο γκολ του Βραζιλιάνου μεσοεπιθετικού από τις 22 Ιουλίου.

Στο δεύτερο μέρος το μοτίβο του ματς διαφοροποιήθηκε. Η Λίβερπουλ βελτιώθηκε, πήρε τα ηνία και έψαξε πιο επιτακτικά το γκολ. Ο Σαλάχ στο 53’ δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πήγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ένα… δεκάλεπτο φαρμάκι, αρκούσε για να φέρει τα πάνω κάτω η Λίβερπουλ.

Μπορεί στο 62’ ο Σαλάχ με υποδειγματικό πλασέ να έφερε… τούμπα την κατάσταση, αλλά το γκολ ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ.

Ευτυχώς για τους οικοδεσπότες, δεν συνέβη το ίδιο στο 64’. Ο Ζότα αξιοποίησε άψογη σέντρα του Μανέ και με άπιαστη κεφαλιά ανέτρεψε τα δεδομένα και έδωσε κεφάλι στο σκορ στην ομάδα του με 2-1.

Ο «φαραώ» της Λίβερπουλ «φλέρταρε» με το 3-1, μα η προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι στο 81’. Ο Μπεργκ στις καθυστερήσεις είχε τη στιγμή του, προκειμένου να σοκάρει τη Λίβερπουλ. Παρόλα αυτά, αστόχησε από ευνοική θέση.

Κίτρινες: Λάντστραμ, Στίβενς, Μπέργκε

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ):  Άντριαν, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Γκόμεζ, Φαμπίνιο, Ρόμπερτσον,  Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ,  Φιρμίνιο (Μιναμίνο 84’),  Ζότα (Μίλνερ 83’), Μανέ, Σαλάχ

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (Κρις Γουάιλντερ): Ράμσντεϊλ, Μπάσαμ, Αμπάντου, Ίγκαν, Μπάλντοκ, Λάντστραμ (ΜαΓκόλντρικ 76’), Όσμπορν, Μπέργκε, Στίβενς, ΜακΜπέρνι, Μπρούστερ (Μπουρκ 54’)