Εύκολη νίκη για Ατλέτικο, απρόβλεπτη ήττα για Σεβίλλη

Εύκολο βράδυ είχε η Ατλέτικο Μαδρίτης κόντρα στη Μπέτις, ήττες για Σεβίλλη και Αθλέτικ Μπιλμπάο από Εϊμπάρ και Οσασούνα, αντίστοιχα.

Άνετα επικράτησε με 2-0 η Ατλέτικο Μαδρίτης επί της Μπέτις στο “ Γουάντα Μετροπολιτανο” στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι «ροχιμπλάνκος», παραμένουν η μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος, έφτασαν τους 11 βαθμούς σε 5 παιχνίδια, ενώ η ομάδα της Ανδαλουσίας παρέμεινε στους 9 μετά από 7 αγώνες.

Η Ατλέτικο είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και στο 28’ ο Λουίζ Σουάρες σπατάλησε μια από τις σημαντικότερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, επιχείρησε δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε χιλιοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Με το δεξί ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο οι Μαδρλένοι και στο 46’ο Μάρκους Γιορέντε διαμόρφωσε το 1-0. Την όμορφη ατομική του ενέργεια με ένα έξοχο σουτ μέσα από την περιοχή, τελείωσε ο μέσος της Ατλέτικο, στέλνοντας τη μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία του Κλαούντιο Μπράβο.

Στο 58’ ο Ερέρα έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-0 όταν αποφάσισε να σουτάρει προς το αντίπαλο τέρμα λίγο έξω από την περιοχή, αλλά η προσπάθεια του τράνταξε το δεξί δοκάρι.

Στο 73’ η Μπέτις έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής απ’ το VAR του Μοντόγια μετά από δυνατό μαρκάρισμα.
Τελικά οι γηπεδούχοι φάνηκε να εκμεταλλεύονται αυτή την αριθμητική διάφορα και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (90’+1’) ο Σουάρες από το ύψος της περιοχής, νίκησε τον Μπράβο για το τελικό 2-0.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγο Σιμεόνε): Όμπλακ – Τρίπιερ, Σάβιτς, Φελίπε, Ερμόσο (77′ Λόντι) – Γιορέντε, Τορέιρα (46′ Καρασκό / 84′ λ. τρ. Βιτόλο), Κόκε, Λεμάρ (46′ Ερέρα) – Σουάρες, Κορέα (57′ Ζοάο Φέλιξ).

Μπέτις (Μανουέλ Πελεγκρίνι): Μπράβο – Μοντόγια, Μαντί, Μπάρτρα, Μορένο – Ροντρίγκες (80′ Βίκτορ Ρουίθ), Γουίλιαμ Καρβάλιο (65′ Λόρεν) – Φεκίρ, Κανάλες, Τέγιο (65′ Χοακίν) – Σανάμπρια (80′ Μπόρχα Ιγλέσιας).

Σεβίλλη – Εϊμπάρ 0-1

Η Σεβίλλη γνώρισε την ήττα με 0-1 στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» από την Εϊμπάρ, για την 7η αγωνιστική της La Liga και παρέμεινε στη 13η θέση με 7 βαθμούς.

Ο Κικε Γκαρσία ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο πρώτο ημίχρονο για τους φιλοξενούμενους και στο 41′ με σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Γιούλεν Λοπετέγκι έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Εν Νεσίρι. Στο 71′ ο Ντιμίτροβιτς στις καθυστερήσεις κράτησε ανέπαφη την εστία του, αποκρούοντας την κεφαλιά του Ντε Γιονγκ, χαρίζοντάς της μια σπουδαία νίκη.

Σεβίλλη: Βάτσλικ, Νάβας, Σέρχι Γκόμεθ (46’ Οκάμπος), Ντιέγκο Κάρλος, Γκουντέλι, Ράκιτιτς (79’ Βάσκες), Ακούνι, Τόρες, Όσκαρ Ροντρίγκεθ (69’ Κάρλος Φερνάντεθ), Μουνίρ (79’ Ντε Γιονγκ), Εν Νεσιρί (69’ Σούσο)

Εϊμπάρ: Ντμίτροβιτς, Αρμπίγια, Ολιβέιρα, Κέβιν Ροντρίγκες, Μπούρχος, Ντιόπ, Ινούι, Πόθο, Άλβαρεθ, Κίκε (59’ Ενρίχ), Χιλ (85’ Λεόν)

Οσασούνα – Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-0

Νίκη που θα έπρεπε να ταρακουνήσει τη Μπιλμπάο πέτυχε στην έδρα της η Οσασούνα με 1-0, φτάνοντας στη βαθμολογία τους 10 βαθμούς.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ρουμπέν Γκαρσία στο 79′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, δίνοντας στην Οσασούνα σπουδαίο τρίποντο. Αντίθετα η Αθλέτικ παραμένει χαμηλά στον πίνακα με συνολικά 6 βαθμούς.

Οσασούνα: Ερέρα, Ρονκάλια (88’ Τόρες), Χουάν Κρουθ, Αριδάνε (28’ Ουνάι Γκαρσία), Όιερ, Νταβίντ Γκαρσία, Πέρεθ, Νάτσο Βιδάλ, Ρουμπέν Γκαρσία, Γιόνι (73’ Μπάρχα), Γκαγιέγκο (73’ Αντριάν)

Ατλέτικο Μαδρίτης: Σιμόν, Μπαλενθιάγα, Μαρτίνεθ, Ραούλ Γκαρσία, Γεράι, Κάπα, Ντάνι Γκαρσία, Ουνάι Λόπεθ (86’ Θάραγα), Μουνιαΐν (86’ Βισέντε), Ουίλιαμς (76’ Βιγιαλίμπρε), Μπερενγκέρ