Ανατροπή για ΑΠΟΕΛ, “πεντάρες” για Σεβίλλη και Άλκμααρ

Με “πεντάρες” συνέχισαν την πορεία τους στην 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα λιγκ η Σεβίλλη και η Άλκμααρ, κόντρα στη Ντουντελάνζ και Αστάνα αντίστοιχα. Μεγάλη ανατροπή για τον ΑΠΟΕΛ στην Κύπρο απέναντι στην Καραμπάγκ με 2-1. Ακόμα μια ήττα με 2-1 και μάλιστα ξανά με ανατροπή για την Λάτσιο από την Σέλτικ.

Αστάνα – Άλκμααρ 0-5

Εύκολο απόγευμα στο Καζακστάν για την Άλκμααρ κοντά στην Αστάνα, όπου οι Ολλανδοί διέλυσαν με 5-0 την Αστάνα.

Τον “χορό” των γκολ άνοιξε ο Μποαντού στο 29′. Στο 52ο λεπτό ο Μίντσο έκανε το 2-0, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, στο 57′ ο Ιντρίσι έκανε το 3-0.

Το όνομα του έβαλε στην λίστα και ο Παντελής Χατζιδιάκος, κάνοντας το 4-0 στο 76′. Η επιβλητική νίκη της Άλκμααρ έληξε με τον Μποαντού να σκοράρει ξανά στο 77′ και να διαμορφώνει το τελικό, Αστάνα – Άλκμααρ 0-5.

ΑΠΟΕΛ – Καραμπάγκ 2-1
Με την νίκη του ο ΑΠΟΕΛ βρίσκεται στην 2η θέση με 4 βαθμούς ισοβαθμώντας με την Καραμπάγκ.
Μεγάλη ανατροπή για τον ΑΠΟΕΛ επί της Καραμπάγκ με 2-1. Οι Κύπριοι έκαναν ξανά την ανατροπή κόντρα στην ομάδα από το Αζερμπαϊτζάν και κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ αυτή την φορά, παίρνοντας ένα πολύτιμο τρίποντο.
Το σκορ άνοιξε ο Μεντβέντεφ στο 10ο λεπτό και με το 1-0 πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.
Ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος στο δεύτερο μέρος και κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει με τον Λούκας στο 59′.
Η μεγάλη ανατροπή ολοκληρώθηκε με τον Ιωάννου να σκοράρει στο 88ο λεπτό και να δίνει μια σπουδαία νίκη στον κυπριακό σύλλογο.
Βασιλεία – Χετάφε 2-1
Στην κορυφή με 10 πόντους η Βασιλεία, δεύτερη με 6 βαθμούς η Χετάφε. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 8′ με τον Άρθουρ. Η ισπανική ομάδα βρήκε την απάντηση ωστόσο και ισοφάρισε με τον Μάτα στο 45ο λεπτό.
Οι Ελβετοί ήταν ανώτεροι και πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Φρέι στο 60′ για τον 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ.
Κλουζ – Ρεν 1-0
Ένα βήμα πριν την επόμενη φάση βρίσκεται η Κλουζ μετά τη νίκη επί της Ρεν.
Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ρόντομ στο 87′, ο οποίος λίγο αργότερα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 90′.
Κοπεγχάγη – Ντιναμό Κιέβου 1-1
Η Ντιναμό ήταν ανώτερη στην Δανία, όμως δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, μένοντας στο 1-1. Στην κορυφή οι δύο ομάδες, ισοβαθμούν με 6 πόντους.
Ο Τζενς Στέιτζ έβαλε μπροστά στο σκορ τους Δανούς, μόλις στο 4ο λεπρό της αναμέτρησης. Η Ντιναμό έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, καθώς ο Βίκτορ Τσιγκάνκοφ έχασε πέναλτι στο 15′.
Οι Ουκρανοί τελικά ισοφάρισαν με τον Βέρμιτς στο 70′ να σκοράρει για το 1-1 με τον Τσιγκάνκοφ να βγάζει την ασίστ.
Κράσνονταρ – Τραμπζονσπόρτ 3-1
Νίκη που την κρατάει ζωντανή στην μάχη για την 2η θέση στον όμιλο, έκανε η Κράσνονταρ. Οι Ρώσοι επιβλήθηκαν με 3-1 της Τραμπζονσπορ και βρίσκονται τρίτοι με 6 βαθμούς μαζί με την Χετάφε. Τελευταίοι με ένα πόντο οι Τούρκοι.
Ο Φερνάντες στο 27′ έκανε το 1-0 και διπλασίασε τα τέρματα του στο 35ο λεπτό για το 2-0. Το 3-0 έκανε στο 90+3 ο Ιγκνάτιεφ, με την Τραμπζονσπόρτ απλά να μειώνει με τον Νακαέμε στο 90+4 για το 3-1.
Λάτσιο – Σέλτικ 1-2
Ακόμη μια ήττα για την Λάτσιο με ακρίβως τον ίδιο τρόπο, ανατροπή. Απογοητευτικοί οι Ιταλοί, έχασαν με ακόμη μια ανατροπή από 1-0 σε 2-1 ξανά από την Σέλτικ.
Στην πρώτη θέση με 10 πόντους η Σέλτικ, τρίτη με 3 βαθμούς η Λάτσιο.
Οι Λατσιάλοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Τσίρο Ιμόμπιλε στο 7′, με τον Ιταλό να βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα, σκοράροντας για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι σε Ιταλία και Ευρώπη.
Η Σέλτικ βρήκε ωστόσο την ισοφάριση στο 38′ με τον Φόρεστ και με τον Ολιβιέ Ντσαμ στο 90+5′ έκανε την τεράστια ανατροπή στο Ολίμπικο.
Λίντσερ – Αϊντχόφεν 4-1
Ισόβαθμες είναι οι δύο ομάδες με 7 βαθμούς.
Απίστευτη ανατροπή της Λίντσερ επί της Αϊντχόφεν με 4-1. Οι Αυστριακοί διέλυσαν τους Ολλανδούς στο δεύτερο ημίχρονο.
Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντάνιελ Σβάαμπ, πήρε το προβάδισμα στο 5′ η Αϊντχόφεν.
Οι Αυστριακοί δεν τα παράτησαν και στο δεύτερο μέρος ισοφάρισαν με τον Ρανφτλ στο 56′. Οι γηπεδπούχοι έφτασαν και στην ανατροπή με τον Ντόμινικ Φρίζερ να κάνει το 2-1 στο 60ο λεπτό.
Η Λίντσερ δεν σταμάτησε εκεί και έκανε το 3-1 στο 78′ με τον Κλάους και πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος έκανε και το 4-1 σφραγίζοντας μια μεγάλη νίκη.
Λουγκάνο – Μάλμε
Σε ένα ισορροπημένο γενικά παιχνίδι οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0. Στην 3η θεση η Μάλμε με 5 βαθμούς, τελευταία με 2 πόντους η Λουγκάνο.
Ντουντελάνζ – Σεβίλλη 2-5
Εύκολη νίκη για την Σεβίλλη στο Λουξεμβούργο επί της Ντουντελάνζ με  2-5. Η Σεβίλλη είναι πρώτη με 12 βαθμούς και έχει εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Στην 4η θέση με 3 βαθμούς η Ντουντελάνζ.
Ο Νταμπούρ στο 17′ έκανε το 1-0. Οι Σεβιλλιάνοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μουνίρ στο 27′. Ο ίδιος θα κάνει και το 3-0 στο 33ο λεπτό. Το 4-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου έκανε με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ο Νταμπούρ στο 37′.
Οι Ισπανοί βρήκαν και πέμπτο γκολ, με τον Μουνίρ να κάνει χατ-τρικ στο 67′.
Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να σκοράρουν στο 69′ και στο 80′ με τον Σινάνι και να μειώσουν σε 2-5.
Ρόζενμπουργκ – Σπόρτινγκ Λισαβόνας 0-2
Έφυγε με το “διπλό” η Σπόρτινγκ από την Νορβηγία και βρίσκεται πρώτη με 9 βαθμούς. Χωρίς πόντο στην τελευταία θέση η Ρόζενμποργκ.
Οι Πορτογάλοι άνοιξαν το σκορ στο 16′ με τον Κόατες. Ο Μπρούνο Φερνάντες στο 38′ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.
Σταντάρ Λιέγης – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-1
Νίκη στις καθυστερήσεις για την Σταντάρ με 2-1 επί της Άιντραχτ την οποία και έφτασε στην 2η θέση με 6 βαθμούς.
Η Σταντάρ αιφνιδίασε την Άιντραχτ με τον Βανεσντέν να σκοράρει στο 56ο λεπτό με κεφαλιά. Άμεσα βρήκαν την απάντηση οι Γερμανοί με τον Κόστιτς στο 65′ να κάνειμ το 1-1.
Ο Λεστιέν αποδείχθηκε “χρυσή αλλαγή” για τους Βέλγους, σκοράροντας στο 90+5′ για το 2-1.