Ολυμπιακός: Υποτάχθηκε στην ανώτερη Εφές

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε στο ΣΕΦ την Αναντολού Εφές, για την 7η αγωνιστική της Euroleague, από την οποία και ηττήθηκε με 67-86.

Οι παίκτες του Κεστούτις Κεμζούρα ήταν πολύ κακοί στο πρώτο ημίχρονο και κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αυτό μπορεί να μεταφραστεί από τα 11 λάθη και τα 0 επιθετικά ριμπάουντ που είχε στην ανάπαυλα, τα οποία οδήγησαν στο 35-53. Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι το οποίο όμως δεν κατάφερε να κάνει και με το δίδυμο Μίσιτς-Λάρκιν, η Εφές πήρε μία σχετικά εύκολη νίκη με 67-86.

Για τον Ολυμπιακό θετικοί ήταν οι Μπράντον Πολ με 15 πόντους και ο Γιώργος Πρίντεζης με 14 πόντους. Από την άλλη μεριά, εξαιρετικός ήταν ο Βασίλιε Μίσιτς, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους (5/6 τρ.) και έκανε ρεκόρ καριέρας. Επίσης καλός για άλλη μία φορά ήταν ο Σέιν Λάρκιν, πετυχαίνοντας 24 πόντους (3/3 τρ.).

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν τον αγώνα πιο δυναμικά από τους Τούρκους και με τρίποντο του Πολ έκαναν το 7-2 (2’). Ο Μίσιτς με 2 συνεχόμενα τρίποντα ανέτρεψε το σκορ σε 9-10 (4’). Η Εφές είχε μεγάλη ευστοχία στο τρίποντο και με εύστοχο αυτή τη φορά από τον Πίτερς, έκανε το 12-13 (6’). Ο Ρούμπιτ πέτυχε λέι απ, για το 18-14 (8’). Ο Σίνγκλετον πέτυχε ακόμα ένα τρίποντο για την τούρκικη ομάδα ομάδα και έκανε το 20-21. Στη συνέχεια ο Ρότσεστι πέτυχε έμμεσο «τετράποντο», πετυχαίνοντας τρίποντο και μία συμπληρωματική βολή, 24-21 (9’). Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου έμεινε στο 24-21.

Οι παίκτες του Αταμάν εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των Πειραιωτών και μετέτρεψαν το σκορ σε 25-29 (12’). Ο Πάντερ βρήκε απάντηση με εύστοχο τρίποντο, 28-29 (13’). Ο Λάρκιν ευστόχησε και αυτός σε τρίποντο σουτ, για το 28-35 (14’). Ο Λάρκιν με δύο δικά του καλάθια, έφτασε το σκορ στο 33-42 (16’). Τρεις εύστοχες βολές πέτυχε ο Λάρκιν και η διαφορά έφτασε διψήφιο αριθμό (10 π.), 35-45 (17’). Η Εφές ξέφυγε κι’ άλλο στο σκορ, το οποίο έφτασε στο 35-41 (19’). Ο Μίσιτς πέτυχε τον 19ο πόντο του και μετέτρεψε το σκορ του ημιχρόνου σε 35-53.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο από τον Κόνιαρη, 38-53 (31’). Έπειτα από ένα μικρό ξέσπασμα του Ολυμπιακού, η διαφορά μειώθηκε στους 11 και το σκορ έφτασε στο 45-56 (24’). Ο Λάρκιν απάντησε με το δεύτερο του τρίποντο, για το 45-59 (25’). Ο Μιλουτίνοφ μείωσε και πάλι το σκορ σε 49-61 (26’). Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, 53-65 (28’). Ο Μπράντον Πολ πέτυχε τρίποντο στη λήξη της τρίτης περιόδου και έκανε το 58-67.

Ο Μπράντον Πολ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και με ακόμα ένα τρίποντο μείωσε σε 61-67 (31’). Ο Μίσιτς έμεινε ελεύθερος και σκόραρε τρίποντο, για το 61-71 (32’). Ο Μίσιτς πέτυχε το 5ο του τρίποντο και σε ένα καθοριστικό σημείο έκανε το 63-76 (35’). Ο Λάρκιν με 5 συνεχόμενους πόντους, μετέτρεψε το σκορ σε 65-81 (37’). Ο Κρις Σίνγκλετον πέτυχε τρίποντο στο τέλος του αγώνα, αντί να κάνει fair play, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 67-86.