Ανατροπή για τα… αστέρια η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ξεπέρασε το εμπόδιο της Μπράιτον και έκανε σημαντικό βήμα για να εδραιωθεί στις θέσεις του Champions League

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε με 2-1 την Μπράιτον στο «Ολντ Τράφορντ» και εδραιώθηκε στη 2η θέση της κατάταξης της Premier League, μετά την ήττα της Λέστερ από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Ο Ντάνι Γουέλμπεκ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά οι «κόκκινοι διάβολοι» με αντεπίθεση διαρκείας στο β΄ μέρος ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα, με τους Ράσφορντ και Γκρίνγουντ.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Σόλσκιερ αύξησε τη διαφορά από την 5η θέση στους 11 βαθμούς και ανέβηκε στη 2η θέση με 60β. Παράλληλα σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.

Άστον Βίλα- Φούλαμ 3-1

Με δύο γκολ σ’ ένα τρίλεπτο προς το τέλος ο Τρεζεγκέ χάρισε τη νίκη στην Αστον Βίλα με 3-1 στο Μπέρμιγχαμ επί της Φούλαμ, για την 30ή αγωνιστική της Premier League, και τη «βύθισε» ακόμη περισσότερο στις περιπέτειες υποβιβασμού.

Η ομάδα του Λονδίνου προηγήθηκε με τον Μίτροβιτς στο 61ο λεπτό, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει την πολύτιμη νίκη, καθώς ο Τρεζεγκέ (78′, 81′) γύρισε το ματς και λίγο αργότερα ο Γουότκινς στο 87′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.