“Στραβοπάτησε” η Ατλέτικο κόντρα στη Σεβίλλη, “χαμός” στο Κάντιθ-Βαλένθια

Η Σεβίλλη επικράτησε της Ατλέτικο Μαδρίτης και της δημιούργησε προβλήματα στην κορυφή, με τη Ρεάλ να βρίσκεται πλέον σε απόσταση τριών βαθμών.

Για την 29η αγωνιστική της La Liga, η Σεβίλλη επικράτησε με 1-0, χάρις το γκολ του Ακούνια στο 70ο λεπτό του παιχνιδιού και βρίσκεται πλέον στην 4η θέση με 58 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Σιμεόνε είναι στην 1η θέση με 66 βαθμούς.

Η πρώτη ευκαιρία έγινε μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Σούσο έγινε αποδέκτης μιας μπαλιάς στην περιοχή και εκτέλεσε αμέσως, αλλά ο Όμπλακ ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 9′ ο Σαούλ υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι με την εκτέλεση να αναλαμβάνει ο Οκάμπος, όμως ο τερματοφύλακας της Ατλέτικο, τον νίκησε από τα 11 βήματα, πέφτοντας στην δεξιά πλευρά.

Στην συνέχεια της φάσης, στο 10′, Ντε Γιόνγκ έκανε την κεφαλιά προσπαθώντας να σκοράρει σε άδεια εστία, ένας αμυντικός όμως πρόλαβε και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Από εκεί και έπειτα, το παιχνίδι έγινε στάσιμο με τις δύο ομάδες να μην παράγουν καθόλου αξιόλογες ευκαιρίες και το 0-0 έμεινε μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον, στο 65ο λεπτό, ο Γιορέντε βρήκε χώρο και σούταρε από καλό σημείο, όμως η προσπάθειά του σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών.

Στο 68′ ο Οκάμπος σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, αλλά το τελείωμα που έκανε απέκρουσε ο Όμπλακ ξανά.

Στο 70ο λεπτό του αγώνα, ο Νάβας έβγαλε μια ωραία σέντρα και ο Ακούνια που έπιασε την κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0 της Σεβίλλης.

Η Ατλέτικο απείλησε στο 73′ όταν ο Σαούλ έβγαλε σέντρα με αποδέκτη τον Χερμόσο, οποίος εκτέλεσε αλλά η προσπάθειά του, πέρασε άουτ.

Από εκεί και μετά, η Σεβίλλη διαχειρίστηκε καλά το προβάδισμά της, με την μόνη ευκαιρία που έκανε η Ατλέτικο να είναι στο 90+1′, όταν ο Κορέα πάτησε περιοχή και εκτέλεσε αλλά ο Μπούνου απέκρουσε εντυπωσιακά, κρατώντας ουσιαστικά την νίκη της ομάδα του. Το 1-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 5′ Φελίπε, 10′ Ντιέγκο Κάρλος, 56′ Σουάρες, 56′ Ακούνια, 79′ Γιορέντε, 86′ Κοντόπια

Σεβίλλη (Λοπετέγι): Μπούνου, Ακούνια, Ντιέγκο Κάρλος, Κουντέ, Νάβας, Ράκιτιτς, Φερνάντο, Τζόρνταν (87′ Γκουντέλι), Οκάμπος (87′ Βάσκεθ), Σούσο (77′ Γκόμεζ), Ντε Γιόνγκ (63′ Εν Νεσιρί).

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Χιμένεζ, Φελίπε, Χερμόσο (74′ Ερέρα), Ρενάν Λοντί (34′ Κορέα), Κόκε, Σαούλ, Τρίπιερ, Λεμάρ (74′ Κοντόπια), Γιορέντε, Σουάρες.

Αλαβές- Θέλτα 1-3

Η Θέλτα πέρασε νικηφόρα από την έδρα Αλαβές με 1-3 και είναι στην 8η θέση με 37 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι βρίσκονται πλέον στην 20η και τελευταία θέση με μόλις 23 βαθμούς.

Σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Νολίτο στο 8′, Άσπας 14′ και Μίνα στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι ηττημένοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Λεζέν στο 86′.

Έλτσε- Μπέτις 1-1

Η Έλτσε αναδείχτηκε ισόπαλη κόντρα στην Μπέτις με 1-1 και βρίσκεται στην 17η θέση έχοντας μαζέψει 26 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Ανδαλουσίας είναι στην 5η θέση με 46 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξα το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιγκλέσιας στο 14ο λεπτό του αγώνα. Ο Μίλα ισοφάρισε στο 36′ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Κάντιθ- Βαλένθια 2-1

Η Κάντιθ επικράτησε με 2-1 της Βαλένθια και βρίσκεται στην 13η θέση με 32 βαθμούς, ενώ οι “νυχτερίδες” είναι στη 12η με 33 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κάλα στο 14ο λεπτό, για να ισοφαρίσει η Βαλένθια στο 19′ με τον Γκαμέιρο. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Μάρκος Μάουρο στο 88ο λεπτό.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από ένα άσχημο περιστατικό στο 33′, όταν ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, ο Χουάν Κάλα είχε μια αψιμαχία με τον Μουκτάρ Ντιακαμπί, με τον Γάλλο αμυντικό να αποχωρεί έξαλλος από το γήπεδο, με ολόκληρη την ομάδα να τον ακολουθεί.

Έπειτα από 15 λεπτά ο παίκτες γύρισαν και το ματς συνεχίστηκε, χωρίς τους δύο πρωταγωνιστές του επεισοδίου που έγιναν αλλαγή από τις ομάδες τους. Σε ανακοίνωσή της η διοίκηση της Βαλένθια κάνει λόγο για ρατσιστική επίθεση στον ποδοσφαιριστή της.