Ανατροπή για Βιγιαρεάλ- “Σκότωσε” ο Ιάγκο Άσπας την Βαλένθια

Βιγιαρεάλ και Θέλτα κέρδισαν με 2-1, όσο η Χετάφε αρκέστηκε στο ένα τέρμα για την 2η αγωνιστική της La Liga.

Η πρώτη μέρα της δεύτερης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος, βρήκε τις Βιγιαρεάλ, Χετάφε και Θέλτα να κερδίζουν το τρίποντο.

Βιγιαρεάλ – Ειμπάρ 2-1

Ένα μέτριο πρώτο μέρος και ένα δεύτερο με την Βιγιαρεάλ να ανατρέπει το εις βάρος της σκορ. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 0-0, ωστόσο το δεύτερο ήταν αρκετά ενδιαφέρον. Ο Κίκε Γκαρθία άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τους Μορένο και Γκαρθία να γυρίζουν το ματς μέσα σε 9 λεπτά (63, 72′).

Χετάφε- Οσασούνα 1-0

Ένα γκολ ήταν αρκετό για την Χετάφε, ώστε να πάρει τους τρεις βαθμούς

Και εδώ το πρώτο μέρος έληξε χωρίς τέρματα. Την λύση για τους γηπεδούχους έφερε στο 54′ ο Τζειμι Μάτα, όπου διαμόρφωσε και το τελικό 1-0

Θέλτα – Βαλένθια 2-1

Το πρώτο μέρος είχε και ένα γρήγορο γκολ, με τον Ιάγκο Άσπας να ανοίγει το σκορ 13′. Η απάντηση για την Βαλένθια ήρθε στο 46′ με τον Γκόμες, αλλά ο Άσπας είχε και πάλι την απάντηση στο 57′, όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα (2-1).