Έκαμψε την αντίσταση της Γουέστ Χαμ με «χρυσό» σκόρερ τον Ενκέτια

Την 11η νίκη της στα δώδεκα τελευταία ματς ως γηπεδούχος πανηγύρισε η Άρσεναλ κόντρα στην αξιόμαχη Γουέστ Χαμ.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα τα «χρειάστηκε» κόντρα στην σκληροτράχηλη ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες και επικράτησε δύσκολα με 2-1. Χάρη στα γκολ του Λακαζέτ που ήταν και το 50ο γκολ με τη φανέλα της Άρσεναλ και του από «μηχανής θεού» Ενκέτια που είχε περάσει ως αλλαγή στο 76ο λεπτό και πέτυχε το νικητήριο τέρμα της ομάδας του δέκα λεπτά μετά την είσοδό του. Προσωρινά είχε ισοφαρίσει ο Αντόνιο για τα «σφυριά» στο 45ο λεπτό.

Πολύ καλή εμφάνιση για την ομάδα του Σκωτζέζου τεχνικού, αλλά έκανε την διαφορά η ποιότητα, που διαθέτει στο βάθος του ρόστερ της η ομάδα του Ισπανού κόουτς.

Στο 15ο λεπτό η Γουέστ Χαμ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα το Γκάμπριελ πάνω στον Μπόουεν, αλλά ο Όλιβερ με σχετικό νόημα έδειξε «παίζεται». Το VAR δεν καταλόγισε κάτι. Η μπάλα είχε χτυπήσει στο χέρι του αμυντικού της Άρσεναλ, ωστόσο δεν ήταν ξεκάθαρο για το VAR σε ποιο σημείο του χεριού ακούμπησε, ώστε να δοθεί το πέναλτι στη Γουέστ Χαμ.

Στο 23′ ο Λακαζέτ «έσπασε» την άμυνα της Γουέστ Χαμ στα δύο, αλλά ο Σακά ήταν οφσάιντ.

Η Άρσεναλ άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό έπειτα από τρομερή συνεργασία μεταξύ Ομπαμεγιάνγκ και Λακαζέτ. Ο Γκαμπονέζος επιθετικός άρχισε την φάση από οριακή θέση, ξέφυγε από τα αριστερά και δημιούργησε για τον Γάλλο, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά «εκτέλεσε» τον Φαμπιάνσκι για το 1-0 των «κανονιέριδων». Όλα αυτά μόλις με τρεις πάσες.

Νέα καλή στιγμή για την Άρσεναλ στο 30′, καθώς ο Ουίλιαν μοίρασε αριστερά για τον Σακά, αλλά το σουτ του ήταν κάκιστο και κατέληξε άουτ.

Στο 45′ η Γουέστ Χαμ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Αρχικά, ο Φρέντερικς πάτησε στη μικρή περιοχή, έδωσε στον Μπόουεν και εκείνος με την σειρά του μοίρασε στον Αντόνιο και με το μυτάκι αυτός σκόραρε για το 1-1, που ήταν και το αποτέλεσμα στο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, στο 47′ ο Σακά επιχείρησε ένα ακόμα μακρινό σουτ, όμως ο Ντιόπ έβαλε την κόντρα και η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ.

Ο Μαζουακού στο 50′, προσποιήθηκε μπροστά σε δύο παίκτες της Άρσεναλ, ξεδιπλώθηκε, έκανε το μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά ψηλά, δεν ανησύχησε ο Λένο.

Πολύ καλή στιγμή για τα «σφυριά» ήταν αυτή στο 53ο λεπτό. Έπειτα από σέντρα στην καρδιά της άμυνας της Άρσεναλ από τον Μαζουακού, ο Γκάμπριελ έριξε τον κορμί του κάτι που εμπόδισε τον Αντόνιο από το να πλασάρει τον Γερμανό τερματοφύλακα. Η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του.

Νέα μεγάλη ευκαιρία απώλεσε στο 66′ η Γουέστ Χαμ με την κεφαλιά του Αντόνιο που κατέληξε στο δοκάρι!

Στο 86ο λεπτό την καταπληκτική πάσα του Σακά μετέτρεψε σε γκολ ο Ενκέτια, που είχε περάσει στο ματς πριν λίγο και σκόραρε για το 2-1 για την Άρσεναλ.

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα, 3-4-3): Λένο, Τίρνι, Γκάμπριελ, Χόλντινγκ, Τζάγκα, Θεμπάγιος, Σακά (89′ Λουίζ), Μπεγιερίν, Ομπαμεγιάνγκ, Ουίλιαν (64′ Πεπέ), Λακαζέτ (76′ Ενκέτια).

Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγιες, 4-2-3-1): Φαμπιάνσκι, Κρίσγουελ, Ογκμπόνα, Ντιοπ, Φρέντερικς, Ράις Σούτσεκ, Μαζουακού, Φορνάλς Μπόουεν (82′ Γιαρμολένκο), Αντόνιο (89′ Αλέ).