Ανατροπή και πρώτη θέση για την Λειψία, πρώτη νίκη για την Μπενφίκα

Μεγάλη ανατροπή για την Λειψία στην “Red Bull Arena” επί της Ζενίτ με 2-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Aυστριακός Σάμπιτσερ για τους Γερμανούς, οι οποίοι βρίσκονται μόνοι πρώτοι στον έβδομο όμιλο μετά το “δώρο” της Μπενφίκα.

Πρώτη νίκη και για τους “Αετούς” της Λισαβόνας με 1-0 απέναντι στην Λυών για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Λειψία – Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 2-1

Δέκα λεπτά χρειάστηκε, για μια σπουδαία ανατροπή η Λειψία στην έδρα της κόντρα στην Ζενίτ την οποία νίκησε με 2-1.

Στο πρώτο μέρος η Λειψία ήταν ελαφρώς καλύτερη, έχοντας την κατοχή, ωστόσο η Ζενίτ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Ο Ντούγκλας Σάντος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο αμυντικός των γηπεδούχων Ούρμπαν έδιωξε με κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στον αμαρκάριστο Ρακίτσκι, ο οποίος κοντρόλαρε με το στήθος και με ένα απίθανο σουτ από τα σχεδόν 25 μέτρα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκουλάσκι για το 1-0 στο 25′. Η Λειψία πίεσε χωρίς παρόλα αυτά να καταφέρει να ισοφαρίσει, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια ούσα πίσω στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και μόλις στο 49ο λεπτό, η Λειψία βρήκε την ισοφάριση με τον Λάιμερ. Ο Λούκμαν μοίρασε την μπάλα διαγώνια στον Λάιμερ, εκείνος την άφησε πολύ ωραία να πάει στην γωνία της μεγάλης περιοχής στον Σάμπιτσερ, με τον αυστριακό εξτρέμ να πασάρει μέσα στην μεγάλη περιοχή με την μία και τον Λάιμερ να εισβάλει και να σουτάρει ιδανικά, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οι Γερμανοί ανέβασαν τον ρυθμό μετά την ισοφάριση και πέρασαν μπροστά δέκα λεπτά αργότερα στο 59′ με τον Σάμπιτζερ που έκανε το 2-1. Ο Κλόστερμαν έκανε την σέντρα από το αριστερό άκρο της περιοχής των Ρώσων, εκείνη κατέληξε στο απέναντι άκρο με αποδέκτη τον Αυστριακό επιθετικό, ο οποίος κοντρόλαρε με το στήθος, άφησε την μπάλα αρχικά να σκάσει μπροστά του και με ένα άπιαστο σουτ, έστειλε την μπάλα στο δεξιό “Γ” του Κερζακόφ βάζοντας σε θέση οδηγού τους “Ταύρους”.

Οι πρωταθλητές Ρωσίας έχασαν μια μοναδική ευκαιρία στο 68′ να φέρουν ξανά το παιχνίδι στα ίσα. Ο Οσόριο όμως, που είχε μπει αλλαγή τέσσερα λεπτά πριν, αστόχησε από το όριο της μικρής περιοχής στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι δύο ομάδες έκαναν φάσεις, χωρίς όμως να αλλάξει το σκορ.

Οι Γερμανοί έκαναν την δεύτερη τους νίκη στον όμιλο, έχοντας και μια ήττα. Από την άλλη πλευρά η Ζενίτ έκανε την πρώτη της ήττα, ενώ ακόμα έχει μια νίκη και μια ισοπαλία.

Λειψία (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Γκουλάσκι, Μουκιελέ, Ουπαμεκάνο, Ούρμπαν, Κλόστερμαν, Λάιμερ(86′ Ντέμε), Καμπλ, Λούκμαν(69′ Πόουλσεν), Φόρσμπεργκ, Σάμπιτζερ, Βέρνερ(46′ Ματέους Κούνια).

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Σεργκέι Σεμάκ): Κερζακόφ, Ντούγκλας Σάντος, Ρακίτσκι, Ιβάνοβιτς, Καραβάεφ, Όζντοεφ, Μπάριος, Σατόφ(65′ Οσόριο), Ντριούσι(82′ Ρόμπερτ Μακ), Ντζούμπα, Αζμούν(75′ Κουζάγιεφ).

Μπενφίκα – Λυών 2-1

Στο “Ντα Λουζ” της Λισαβόνας, οι “Αετοί” άνοιξαν τον σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Ραφαέλ Σίλβα. Η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα, ο Φράνκο Σέρβι εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες και “τσίμπησε” την μπάλα, βρίσκοντας τον Σίλβα, με τον Πορτογάλο να σουτάρει μέσα από την περιοχή και να ανοίγει το σκορ για την Μπενφίκα.

Ο σκόρερ των γηπεδούχων τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 20′, περνώντας στην θέση του ο Πίτσι.

Η πορτογαλική ομάδα είχε μεγάλη ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματα της, ωστόσο ο Σεφέροβιτς αστόχησε από το ύψος του πέναλτι, μετά την εξοχή μπαλιά του Ταβάρες από τα άκρα, με τον Ελβετό να στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λόπεζ. Η Λυών πήρε την κατοχή, αλλά οι ποδοσφαιριστές του Γκαρσία, δεν κατάφεραν να απειλήσουν με το ημίχρονο να τελειώνει στο 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λυών πήρε την κατοχή, προσπάθησε να βγει μπροστά και να παίξει πιο επιθετικά και λίγο έλειψε να ισοφαρίσει. Ο Κορνέ έκανε μια εξαιρετική κούρσα, μπήκε στην περιοχή, σούταρε η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η ισοφάριση σε 1-1 για τους Γάλλους ήρθε στο 70ο λεπτό με τον Μέμφις Ντεμπάι. Ο Ολλανδός επιθετικός της Λυών έκανε ανενόχλητος κίνηση στο δεύτερο δοκάρι, εκμεταλλευόμενος την μπαλιά “λουκούμι” του Ντιμπουά από τα δεξιά, με πλασέ στην κίνηση έφερε το ματς στα ίσα (1-1).

Ο Ντεμπάι λίγο έλειψε να κάνει μόνος του την ανατροπή στο 80′, αλλά είδε το σουτ του, μέσα απο την περιοχή, να σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Η Μπενφίκα σκόραρε στο 86′ με τον Πίτσι. Ο τερματοφύλακας της Λυών, Λόπεζ έδωσε τραγική λάθος πάσα με τα χέρια, η οποία κατέληξε στον Πίτσι, ο οποίος με μονοκόμματο σουτ από τα 35 μέτρα, σκόραρε στην κενή εστία, γράφοντας το τελικό Μπενφίκα – Λυών 2-1 .

Μπενφίκα (Μπρούνο Λάζε): Οδυσσέας Βλαχοδήμος, Γκριμάλντο, Φέρο, Ντίαζ, Ταβάρες, Γκάμπριελ, Φλορεντίνο, Φερνάντες, Σέρβι(78′ Ντε Τόμας), Ραφαέλ Σίλβα (20′ Πίτσι), Σεφέροβιτς(59′ Βινίσιους).

Λυών (Ρούντι Γκαρσία): Λόπεζ, Κονέ, Μαρσέλο, Ντεναγέρ, Λεό Ντιμπουά, Μάξουελ Κορνέ(66′ Τραορέ), Τουσάρτ, Αουάρ(88′ Ρεν Αντελαΐντ), Τεριέ(56′ Μέντες), Ντεμπάι, Ντεμπελέ.