Διπλό για την Τσέλσι στο Άμστερνταμ, πήρε το βαθμό στο 95′ η Λιλ

Τις άσχημες εμφανίσεις της άφησε πίσω η Τσέλσι, που επικράτησε του Άγιαξ με 1-0 στο «Johan Cruyff Arena». Οι Λονδρέζοι έφεραν τους Ολλανδούς στην κορυφή (αμφότεροι με 6 βαθμούς) και βάζοντας θεμέλια σε ό,τι αφορά την υπόθεση πρόκριση του 8ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ. Στο άλλο ματς της ημέρας για αυτόν τον όμιλο, η Βαλένθια αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Λιλ, η οποία ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις πήρε τον πρώτο βαθμό της στην διοργάνωση.

Άγιαξ – Τσέλσι 0-1

Η Τσέλσι πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη στη «Johan Cruyff Arena», κόντρα στον Αγιαξ με 1-0 φτάνοντας στους έξι βαθμούς μετά τις πρώτες τρεις αγωνιστικές. Απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Μπατσουαγί που μπήκε στο ματς στο 71′ και στο 86′ πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.
Οι Ολλανδοί ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς και μόλις στο 35′ πέτυχε γκολ με τον Πρόμες, μετά το γύρισμα του Ζίγιεχ αλλά ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ, με το VAR να επιβεβαιώνει την απόφασή του. Οι “μπλε” βρήκαν το γκολ του θα τους έστελνε πιο κοντά στην πρόκριση, με τον Μπατσουαγί στο 86’, ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή, που με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 0-1.

Αγιαξ (Ερικ Τεν Χαγκ): Ονανά, Ντεστ, Φέλτμαν (89′ Χούντελαρ), Μπλιντ, Ταλιαφίκο, Μαρτίνες, Φαν Ντε Μπέκ, Αλβαρες (89′ Σιεμ), Πρόμες (74′ Νέρες), Τάντιτς, Ζίγιεx.

Τσέλσι (Φρανκ Λάμπαρντ): Κέπα, Αθπιλικουέτα, Τομόρι, Ζουμά, Αλόνσο, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς, Γουίλιαν (66′ Πούλισιτς), Μάουντ, Χάντσον-Οντόι (90′ Τζέιμς), Αμπραχαμ (71′ Μπατσουαγί).

Λιλ – Βαλένθια 1-1

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν Λιλ και Βαλένθια που αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1 με τους γηπεδούχους να κατοχυρώνουν τον πρώτο τους βαθμό στον όμιλο.

Οι «νυχτερίδες» πήραν το προβάδισμα στο 63’ με τον Τσερίσεφ, παρότι δεν ήταν καλύτεροι στην αναμέτρηση και στο 83’ ο Ντιακαμπί άφησε την ομάδα του με δέκα. Η Λιλ προσπαθούσε να απειλήσει και εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και ο Νανιταμό Ικονέ στις καθυστερήσεις (90’+5’) πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης για το τελικό 1-1.