Ανατροπή με Ουάρντα και Μπαριέντος ο Βόλος

Νίκη με ανατροπή του Βόλου κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, με τα γκολ των Μπαριέντος και Ουάρντα.

Για την 5η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1, ο Βόλος νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1 στο Πανθεσσαλικό γήπεδο. Σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Μπαριέντος και ο Ουάρντα, ενώ για τους Γιαννιώτες είχε ανοίξει το σκορ ο Παμλίδης.

Στους 10 βαθμούς έφτασε η ομάδα του Λόπεθ, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν 2 βαθμούς και παραμένουν χωρίς νίκη μετά από τρεις αγώνες.

Πριν ακόμα συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ. Πιο συγκεκριμένα, ο Σιόντης σέντραρε και ο Παμλίδης κατέβασε την μπάλα με το στήθος και με υπέροχο γυριστό τελείωμα, έβαλε σε θέση οδηγού τον ΠΑΣ στο 3ο μόλις λεπτό.

Μετά το γκολ ο Βόλος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και αρχικά απείλησε με τον Μαρτίνες στο 8ο λεπτό.

Εν συνεχεία, στο 19′ ο Φεράρι σούταρε, χωρίς να δημιουργήσει απειλή στον Χουτεσιώτη.

Η σπουδαιότερη ευκαιρία του Βόλο ήταν το ακυρωθέν τέρμα του Αμρ Ουάρντα στο 23′.Ο Μαρτίνες έβγαλε την σέντρα ερχόμενος από τα αριστερά και ο Αιγύπτιος με κεφαλιά έκανε το 1-1 αλλά το VAR είχε άλλη άποψη. Ο διαιτητής σε συνεννόηση το VAR διαπίστωσε ότι ο Τάσος Δουβίκας είχε υποπέσει σε φάουλ πράγμα το οποίο απέφερε την ακύρωση του τέρματος.

Στο 34′ ο ΠΑΣ Γιάννινα έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0. Ο Κριζμάν βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ προσπάθησε να περάσει τον Γκαραβέλη, αλλά ο τερματοφύλακας του Βόλου απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στο δεύτερο μέρος ο Βόλος μπήκε πολύ επιθετικά στο ματς και έφερε τούμπα το παιχνίδι.

Στο 56′ ο Βόλος ισοφάρισε με το πέναλτι του Μπαριέντος. Ο Μαρτίνες γύρισε τη μπάλα, έκανε την κεφαλιά ο Ουάρντα και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σιόντη, με τον διαιτητή να δείχνει την βούλα του πέναλτι.  Ο Μπαριέντος μετέτρεψε σε τέρμα το πέναλτι και έκανε το 1-1.

Στο 68′ ο Παντελάκης από πλευρά ΠΑΣ έχασε ευκαιρία και η κεφαλιά που έκανε κόπηκε στη γραμμή από τον Φεράρι.

Αυτό που δεν κατάφερε ο Πας Γιάννινα έκανε ο Βόλος με σκόρερ τον Αμρ Ουάρντα στο 77′. Για τρίτη φορά στο παιχνίδι ο Αιγύπτιος έγινε αποδέκτης μια σέντρας, μέσα στην περιοχή αυτή την φορά από τον Μπαριέντος και με εκτέλεση με το κεφάλι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Βόλου.

Σκόρερ: Παμλίδης 3′ – Μπαριέντος 56′, Ουάρντα

Κίτρινες: Μπαριέντος – Σιόντης, Πέερσμαν

Βόλος: Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Σάντσες, Κολόμπο, Ριένστρα, Τσοκάνης(Περέα 37′), Μπαριέντος, Δουβίκας(Κιάκος 80′), Ουάρντα, Μαρτίνες(Νίνης 91′)

ΠΑΣ Γιάννινα: Χουτεσιώτη ς, Σάλιακας(Μπρένερ), Πέερσμαν, Εραμούσπε, Παντελάκης, Κάστρο, Σιόντης, Νάουμετς, Καρτάλης, Κριζμάν, Παμλίδης