Ανέβηκε στο… ρετιρέ η Παρί – Βαριά “‘άρρωστη” η Μαρσέιγ

Χωρίς απώλειες πέρασαν από την Ανζέ οι πρωταθλητές Γαλλίας, ενώ οι Μασσαλοί βρήκαν τον μπελά τους απέναντι στη Νιμ

Ένα γκολ του Λαιβίν Κουρζαουά ήταν αρκετό για να δώσει τους τρεις βαθμούς της νίκης στην Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία κέρδισε σχετικά δύσκολα την Ανζέ στο “Ζαν Μπουέν” με 1-0 για τη 20η αγωνιστική της Ligue 1, λίγες μέρες μετά την κατάκτηση του γαλλικού Σούπερ Καπ κόντρα στην Μαρσέιγ.

Μάλιστα, στο ματς που προηγήθηκε χρονικά, η Νιμ ταπείνωσε στο γήπεδο του Βελοντρόμ με 2-1 την ομάδα του λιμανιού με τους Μασσαλούς να μην σηκώνουν αγωνιστικά κεφάλι, ύστερα από τη “λευκή” ισοπαλία κόντρα στη Ντιζόν και την απώλεια του τίτλου μεσοβδόμαδα από τους πρωτευουσιάνους.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έλεγχαν τα ηνία του παιχνιδιού στο ξεκίνημα, καταφέρνοντας να απειλήσουν με τον Καπελέ μόλις στο δεύτερο λεπτό με μια επικίνδυνη λόμπα που έδιωξε σε κόρνερ ο Νάβας. Οι Παριζιάνοι ήθελαν από την μεριά τους να ασκήσουν πίεση στα καρέ των “ασπρόμαυρων” και το πέτυχαν, όμως δεν μπόρεσαν να γράψουν κάποια ουσιαστική τελική προσπάθεια στην εστία του Μπερναρντονί μέχρι να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Χωρίς καμία αλλαγή στις συνθέσεις τους έγινε η έναρξη του δευτέρου μέρους με τον Εμπαπέ στο 48′ να δημιουργεί και να εκτελεί μόνος μια καλή ευκαιρία για την Παρί Σεν Ζερμέν. Η απάντηση της Ανζέ ήταν άμεση, μόλις δύο λεπτά αργότερα με τον Νάβας να δείχνει εξαιρετικά αντανακλαστικά στην κοντινή κεφαλιά του Ντιονί.

Το ματς είχε αποκτήσει πια έναν γρήγορο ρυθμό με τη μια φάση να διαδέχεται την άλλη…Στο 55′ ο δραστήριος Εμπαπέ έχασε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ για να ανοίξει το σκορ, ενώ το δυνατό σουτ που επιχείρησε ο νεοειλσεθών Μπαοκέν στο 63′ πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νάβας.

Με τη συμπλήρωση 70 λεπτών ήρθε η λύτρωση για την ομάδα του Ποτσετίνο, καθώς ο Κουρζαουά εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην άμυνα των γηπεδούχων και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι πρωταθλητές Γαλλίας έκαναν συντήρηση δυνάμεων και παρά τη φιλότιμη προσπάθεια των παικτών του Μουλέν, πήραν τη νίκη που τους επέτρεψε να ανεβούν στην κορυφή της βαθμολογίας, έστω και προσωρινά.

Τώρα το μόνο που έχει να κάνει η Παρί Σεν Ζερμών είναι να περιμένει τις αναμετρήσεις των Λυών και Λιλ με τις Μετς και Ρεμς αντίστοιχα που θα γίνουν την Κυριακή (17/1) για να δουν αν θα απολαμβάνουν μόνοι τους την πρώτη θέση του βάθρου.

Σκόρερ: Κουρζαουά (70′)

Κίτρινες: Βεράτι (89′), Νεϊμάρ (90’+3′)

Κόκκινες: –

Ανζέ (Στεφάν Μουλέν, 4-2-3-1): Μπερναρντονί, Μανσεαού, Τραορέ, Τόμας, Ντουμπιά, Κουλιμπαλί, Αμαντού (Ελ Μελαλί 86′), Περέιρα (Καμπότ 75′), Καπελέ (Τιούμπ 75′), Φουλτζίνι και Ντιονί (Μπαοκέν 61′).

Παρί Σεν Ζερμέν (Μαουρίτσιο Ποτσετίνο, 4-2-3-1): Νάβας, Κουρζαουά (Κιμπεμπέ 87′), Ντιαλό, Μαρκίνιος, Φλορέντσι, Βεράτι, Παρέδες, Εμπαπέ (Σαράμπια 80′), Ντι Μαρία (Ερέρα 80′), Νεϊμάρ και Κιν (Ικάρντι 69′).

Μαρσέιγ – Νιμ 1-2

Με περισσότερη διάθεση και κινητικότητα μπήκαν οι γηπεδούχοι στο παιχνίδι, χάνοντας κάποιες καλές φάσεις για να προηγηθούν στο σκορ. Ωστόσο, η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Μαρσέιγ παρουσιάστηκε στο 33′, όταν κέρδισε πέναλτι για χέρι που έκανε εντός περιοχής ο Αλακούς. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τοβέν, ο οποίος όμως αστόχησε, στέλνοντας την μπάλα απευθείας άουτ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 0-0.

Άκρως βελτιωμένη και αποτελεσματική ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Νιμ που κατόρθωσε να αιφνιδιάσει δις σε διάστημα τριών λεπτών τους Μασσαλούς και να πάρουν ισχυρό προβάδισμα για τη νίκη. Σκόρερ και των δύο γκολ ήταν ο Ελίασον που με ισάριθμες ασίστ του Αλακούς “πλήγωσε” στο 55′ και 58′ την Μαρσέιγ.

Ο Βίλας Μπόας έπαιξε τα… ρέστα του μέχρι και το τελευταίο λεπτό, αλλά το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του ήταν να μειώσουν το σκορ σε 2-1 χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο Μπενεντέτο στο 85′.

Σκόρερ: Ελίασον (55′, 58′), Μπενεντέτο (85′)

Κίτρινες: Κούμπας (20′), Ρονζιέ (61′), Τσαλέτα-Τσαρ (68′), Μπριανσόν (90′)

Κόκκινες: –

Μαρσέιγ (Αντρέ Βίλας Μπόας, 4-3-3): Πελέ, Λιρόλα, Τσαλέτα-Τσαρ, Άλβαρο, Σακάι (Καουί 66′), Ρονζιέ, Καμαρά (Γκεγιέ 18′), Σανσόν (Κιζάνς 66′), Τοβέν (Ζερμέν 66′), Παγιέτ (Ράντονιτς 66′) και Μπενεντέτο.

Νιμ (Ζερόμ Αρπινόν, 4-2-3-1): Ρενέ, Μέλινγκ, Ντο, Μπριανσόν, Αλακούς, Φομπά, Κούμπας, Ριπάρ, Φερχάτ, Ελίασον (Μπενραχού 84′) και Κονέ (Αρίμπι 90’+4′).