Άνετα η Λειψία με χατ-τρικ του Βέρνερ

Η Λειψία πέρασε από την έδρα της Borusia Park, επικρατώντας με 1-3 της Γκλάντμπαχ, για την 3η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το 3 στα 3, έχοντας απόλυτο πρωταγωνιστή τον Τίμο Βέρνερ, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ (38΄, 47΄, 90΄+3). Αυτό είναι το πρώτο χατ τρικ που πετυχαίνει στην καριέρα του και στο γερμανικό πρωτάθλημα. Το μόνο που κατάφερε η Γκλάντμπαχ ήταν να μειώσει προσωρινά σε 2-1 με τον Μπρελ Εμπολό στις καθυστερήσεις

Με αυτή τη νίκη οι φιλοξενούμενοι έμειναν μόνοι πρώτοι στην βαθμολογία με 9 βαθμούς, ενώ η Γκλάντμπαχ δέχτηκε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα και παρέμεινε στους 4 β κι στην 7η θεση. Επίσης οι γηπεδούχοι είδαν για 10ο σερί ματς να μην κερδίζουν στην έδρας τους!