Λύτρωση με Σοριάνο στο τέλος για τη Μπολόνια

Δύσκολη επικράτηση για την Μπολόνια με 1-0 επί της ΣΠΑΛ στο στάδιο Νταλ’ Άρα, στην αυλαία της δεύτερης αγωνιστικής της Serie A.

Οι “ροσομπλού” πήραν το πρώτο τρίποντο της σεζόν και ανέβηκαν προς το παρόν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Δύσκολη νίκη για την ομάδα του Μιχαϊλοβιτς που πήρε το τρίποντο στο 90+4 με τον Σοριάνο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν νωχελικά, σε κάποιες φάσεις χρειάστηκε να επέμβει ο Μπερίσα, αλλά χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο μισό του αγώνα αποφασισμένοι να πετύχουν ένα γκολ. Λογάριασαν όμως χωρίς τον Μπερίσα, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις και κρατούσε τον βαθμό της ισοπαλίας για την ΣΠΑΛ μέχρι το 90.

Ο Σανταντέρ πέτυχε γκολ στο 90′, αλλά σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αφού ήταν ένα βήμα πιο μπροστά. Το γκολ όμως δεν άργησε να έρθει με τον Σοριάνο, ο οποίος πέτυχε το χρυσό γκολ για τους “Ροσομπλού” στο 90+4, με δυνατή κεφαλιά μετά από σέντρα του Ορσολίνι και χάρισε τους τρεις βαθμούς.

Σκόρερ: 90+4′ Σοριάνο

Μπολόνια (Μιχαΐλοβιτς): Σκορούπσκι, Ντικς, Ντένσβιλ, Ντανίλο, Τομιγιάσου, Πόλι (71′ Τζεμαϊλί), Μεδέλ (81′ Παλάσιο), Σοριάνο, Σανσόνε, Ντέστρο (63′ Σανταντέρ), Ορσολίνι

Σπαλ (Σεμπλίσι): Μπερίσα, Σιόνεκ, Βικάρι, Φελίπτε, Ντ’ Αλεσάντρο, Κούρτιτς, Βαλότι (63′ Βαλντιφιόρι), Μισιρόλι, Ίγκορ (83′ Τόμοβιτς), Πετάνια, Ντι Φραντσέσκο (81′ Φλοκάρι)