Άνετα η Μπάγερν πριν τον Παναθηναικο

Την εξαιρετική φόρμα στην οποία βρίσκεται πιστοποίησε με την εμφάνιση και την νίκη της επί της Λούντβιχσμπουργκ η Μπάγερν Μονάχου λίγες μέρες πριν τη συνάντηση της με τον Παναθηναϊκό.

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 93-70 της  Λούντβιχσμπουργκ για το πρωτάθλημα Γερμανίας, έκανε το 3/3 στο ξεκίνημα της Λίγκας και ετοιμάζεται για την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ με την ψυχολογία στα ύψη.

Σημείο κλειδί για την νίκη της Μπάγερν ήταν η τρίτη περίοδο όταν και οι παίκτες του Τρινκέρι πέτυχαν συνολικά 39 πόντους διαλύοντας όλα τα αμυντικά πλάνα της Λούντβιχσμπουργκ και φτάνοντας εν τέλει στην εύκολη και άνετη επικράτηση.

Η Μπάγερν πήρε 39 ριμπάουντ, έδωσε 27 ασίστ (!) και διέθετε ένα εκπληκτικό 57% στα σουτ τριών πόντων (13/23). Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ουέιντ Μπόλντγουιν με 21 πόντους (3/9 τρίποντα).

Η Μπαγερν είναι η επόμενη αντίπαλος του Παναθηναϊκού (στο ΟΑΚΑ) για την 11η αγωνιστική της EuroLeague (27/11, 21:00).

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 38-38, 73-54, 93-70.