«Κόκκινη» καταιγίδα ισοπέδωσε τη Λέστερ

“Αλύγιστη” η Λίβερπουλ που παρά τις πάμπολλες απουσίες «έπνιξε» τη Λέστερ και πλέον ισοβαθμεί στο ρετιρέ της Premier league με την Τότεναμ.

Τι και αν οι Φαν Ντάικ και Γκόμεζ έχουν τεθεί νοκ-άουτ σχεδόν μέχρι το φινάλε της σεζόν, ενώ τραυματίες είναι και οι Αλεξάντερ-Άρνολντ και Χέντερσον, με τον Σαλάχ να έχει διαγνωστεί θετικός στον κορονοϊό; Η Λίβερπουλ σκόρπισε τρόμο και… κατάπιε τη Λέστερ στο ντέρμπι κορυφής της ένατης αγωνιστικής στο «Άνφιλντ», πιάνοντας την Τότεναμ στην πρώτη θέση. της Premier League.

Το σκορ άνοιξε με αυτογκόλ ο Έβανς, προτού ο Ζότα διαμορφώσει το 2-0 και ο Φιρμίνιο βάλει το «κερασάκι στην τούρτα».

Παράλληλα, η Λίβερπουλ έγραψε ιστορία, μιας και κατέρριψε το αήττητο των 63 αγώνων εντός έδρας, την καλύτερη επίδοση της ιστορίας της. Το συγκεκριμένο ρεκόρ είχε γίνει στα τέλη της δεκαετίας του ’70.

Ορεξάτη και με διάθεση να επιβάλει από την αρχή το ρυθμό της εμφανίστηκε η Λίβερπουλ, ενώ η Λέστερ επιχειρούσε να «χτυπήσει» κυρίως με κάθετες μπαλιές στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας.

Η πρώτη καλή στιγμή που σημειώθηκε στο παιχνίδι ανήκε στην πρωταθλήτρια Αγγλίας στο 2’. Ο Μίλνερ εκτέλεσε το κόρνερ από την αριστερή πλευρά, ο Μανέ πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, μα η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Από τα πρώτα λεπτά οι «κόκκινοι» θέλησαν να πάρουν τα ηνία του ματς και να ελέγξουν το ρυθμό, με συνέπεια να απειλήσουν μια ακόμα φορά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Κλοπ συνδυάστηκαν εξαιρετικά στο 9’, με τον Κέρτις Τζόουνς να γίνεται ο τελικός αποδέκτης μέσα στην περιοχή από θέση δεξιά και να κάνει το σουτ, αναγκάζοντας τον Σμάιχελ να επέμβει και να παραχωρήσει κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του ιδιαίτερα φορμαρισμένου Ντιόγκο Ζότα να δοκιμάσει να παραβιάσει την εστία των «αλεπούδων». Ο Πορτογάλος φορ δοκίμασε την τύχη του από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά την προσπάθειά του εξουδετέρωσε ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

Εντέλει, οι οικοδεσπότες κατόρθωσαν να ανοίξουν δίκαια το σκορ στο 21’, βάσει της συνολικής εικόνας. Ο Μίλνερ εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Έβανς μπερδεύτηκε και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Σμάιχελ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Το γκολ που δέχθηκαν οι «αλεπούδες» τις αφύπνισε και σπατάλησαν την πρώτη φάση τους στο ματς στο 24’. ο Βάρντι έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Μπαρνς έκανε το σουτ πάνω στην κίνηση με το δεξί, ωστόσο η μπάλα έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Άλισον.

Στο 32’ η Λίβερπουλ έφτασε κοντά στο 2-0. Ο Ρόμπερτσον εκτέλεσε τη στημένη φάση, ο Ματίπ πήρε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και η μπάλα έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι.

Δύο λεπτά μετά, η Λέστερ έκανε για δεύτερη φορά αισθητή την παρουσία της στο επιθετικό κομμάτι. Ο Τζάστιν εξαπέλυσε ένα ευθύβολο  σουτ του από το ημικύκλιο της περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Άλισον.

Στο 41’ ο Ζότα φρόντισε να βάλει στέρεα θεμέλια νίκης, καθώς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0., Ο Ζότα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την εκπληκτική φαλτσαριστή σέντρα του Ρόμπερτσον από τα αριστερά,  πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με σκαστή κεφαλιά έστειλε παραβίασε για δεύτερη φορά την εστία του Δανού πορτιέρε.

Στο 43’ η Λέστερ «φλέρταρε» με τη μείωση του σκορ, εντούτοις ο Άλισον αντέδρασε εξαιρετικά σε σουτ του Τίλεμανς, πέφτοντας στην αριστερή του γωνία.

Ευκαιρία με το… καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο για την Λίβερπουλ (46’). Ο Ζότα έκανε την προβολή ύστερα από σέντρα του Ρόμπερτσον και η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι της εστίας του Σμάιχελ.

Η Λέστερ απάντησε με τον Μπαρνς στο 48’, ο οποίος «τράβηξε τη σκανδάλη» από πλάγια αριστερά στη μεγάλη περιοχή, παρόλα αυτά ο Άλισον μπλόκαρε εύκολα.

Μια… ανάσα από το 3-0 έφτασαν οι «κόκκινοι» στο 55’ που έπαιζαν τη Λέστερ σαν τη γάτα με το ποντίκι. Ο Σμάιχελ απέκρουσε με γροθιές το σουτ εντός περιοχής του Μανέ, με τον Φουχτς να διώχνει στη συνέχεια σε κόρνερ με κεφαλιά πάνω στη γραμμή, προλαβαίνοντας τον Ζότα που καιροφυλαχτούσε.

Η κυριαρχία της Λίβερπουλ ήταν δεδομένη, ενώ ο Κάσπερ Σμάιχελ αναδείχθηκε σε ένα από τα πολυτιμότερα πρόσωπα του ματς. Ο έμπειρος γκολκίπερ στο 57’ απέκρουσε διαδοχικά τα σουτ των Ζότα και Φιρμίνο και στη συνέχεια ο Έβανς παραλίγο να σημειώσει και δεύτερο αυτογκόλ, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι με κεφαλιά.

Στο 77’ η Λίβερπουλ απώλεσε απίθανη ευκαιρία να προσδώσει ένα πανηγυρικό τόνο στη  νίκη.  Ο Φιρμίνο βγήκε απέναντι από τον Σμάιχελ και έκανε το πλασέ. Ωστόσο, η μπάλα προσέκρουσε στο δεξί δοκάρι. Στη συνέχεια, παίκτης της Λέστερ έδιωξε τη μπάλα πριν περάσει την τελική γραμμή και στο φινάλε ο Σμάιχελ απέκρουσε το σουτ του Μανέ.

Με πανέξυπνη κεφαλιά ο Φιρμίνιο έβαλε το 80ο γκολ του με τη φανέλα της Λίβερπουλ στο 86’, σημειώνοντας το 3-0.

Κίτρινες: Τζάστιν, Μεντί

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Μίλνερ, Φαμπίνιο, Ματίπ, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ, Κεϊτά (Νέκο Γουίλιαμς 54’), Τζόουνς, Ζότα (Οριγκί 89’), Μανέ (Μιναμίνο 89’), Φιρμίνο

Λέστερ (Μπρένταν Ρότζερς): Σμάιχελ, Ολμπράιτον, Φοφανά, Έβανς, Φουχτς (Ουντέρ 63’), Τζάστιν, Μεντί, Τίλεμανς, Μπαρνς (Πράετ 63’), Μάντισον, Βάρντι