Άνετη επικράτηση για την Ακτή Ελεφαντοστού

Η Ακτή Ελεφαντοστού επικράτησε της Νοτίου Αφρικής με 1-0 και πήρε τους πρώτους τρεις βαθμούς στον Δ’ όμιλο του Copa Africa.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι ήταν για την Νότια Αφρική στο 26’ με τον Χλατσαβάγιο αλλά η δυνατή κεφαλιά του πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Λίγα λεπτά αργότερα στο 32’ η Ακτή Ελεφαντοστού κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο, ο Πέπε ανέλαβε την εκτέλεση όμως ο κεραυνός που εξαπέλυσε τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ανήκει στους γηπεδούχους, το δυνατό σουτ του Κοτζιά όμως σταμάτησε ο Γουίλιαμς και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες 0-0.

Η γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να πάρουν την νίκη, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 64’ ο Κοτζιά άνοιξε το σκορ και πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Με συρτό σουτ τελείωσε την φάση και έγραψε το 1-0.

Μέχρι το τέλος οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βρουν και δεύτερο γκολ χωρίς να αφήνουν περιθώρια στην Ν. Αφρική και στο 88’ ο Πέπε απείλησε ξανά την εστία του Γουίλιαμς με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Σκόρερ: 64’ Κοτζιά

Ακτή Ελεφαντοστού (Καμαρά): Γκμποχουό, Οριέ, Τραορέ, Κανόν, Κουλιμπαλι(87’ Ντουμπια), Ντι, Κεσιέ, Πέπε, Σερί(69’ Ζαχά), Γκραντέλ(87’ Κορνέ), Κοτζιά

Νότια Αφρική (Μπάξτερ): Γουίλιαμς, Χλάντι, Μκουανάζι, Χλατσαβάγιο, Μκίζε, Ζβάνε, Μοκότζο, Φέρναν, Μπαμπού(75’ Βιλακάζι), Τάου, Μοτχίμπα(82’ Φέλντβαϊκ)