Άνετη επικράτηση με σούπερ Λοτζέσκι

Μια ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, ο οποίος επικράτησε του Ρεθύμνου Cretan Kings με 88-64 στο κλειστό του ΟΑΚΑ, στο ματς που έκλεισε τη 4η αγωνιστική της Basket League. Πρωταγωνιστές για το «τριφύλλι» οι Ματ Λοτζέσκι να σημειώνει 16 πόντους με 7/8 σουτ και τον Ιωάννη Παπαπέτρου να τον ακολουθεί έχοντας πετύχει 13 πόντους.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκαν εύκολα μπροστά στο σκορ με 11-3 με το Ρέθυμνο ωστόσο να απαντά με ένα σερί 6-0 μειώνοντας τη διαφορά στο 11-9 με όπλο τη καλή του άμυνα και εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των παικτών του «τριφυλλιού».  Το ματς είχε ισορροπήσει ωστόσο στα τέλη της περιόδου, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενο με 21-14.

Το ίδιο σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο όπου οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ να κυριαρχούν στο παρκέ και να επιβάλλουν γρήγορα το ρυθμό τους, φτάνοντας στο +10 (26-16). Το «τριφύλλι» συνέχισε να διευρύνει τη διαφορά στο σκορ φτάνοντας εύκολα στο +17 για το 35-18 μετά από ένα σερί 7-0. Η καλή άμυνα των πρωταθλητών συνεχίστηκε, κρατώντας το Ρέθυμνο μακριά από το καλάθι του και δεν άφησε περιθώριο στους φιλοξενούμενους να μειώσουν τη διαφορά και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με τους «πράσινους» να βρίσκονται στο +22 για το 46-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το Ρέθυμνο έπιασε τον Παναθηναϊκό στον ύπνο και με ένα επιμέρους σκορ 7-13 μείωσε τη διαφορά στο 53-41.  Οι παίκτες του «τριφυλλιού» ήταν άστοχοι και έτσι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στο 58-48, λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Οι «πράσινοι» ωστόσο διεύρυναν τη διαφορά τους βελτιώνοντας την εικόνα τους σε άμυνα και επίθεση και έφτασαν γρήγορα στο +19 διαμορφώνοντας το 67-48 το οποίο ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Τυπική διαδικασία το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να κυριαρχεί στο παρκέ και να φτάνει τη διαφορά στο +28 (85-57), με το Ρέθυμνο να μη μπορεί να αντιδράσει. Οι «πράσινοι» χαλάρωσαν στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου και έτσι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά για το 88-64 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ με τους «τριφύλλι» να παίρνει μια ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 46-28, 67-48, 88-64.