Νίκησε με την ψυχή στο στόμα

Ο Ολυμπιακός πέτυχε την 5η του νίκη στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ, καθώς νίκησε με 1-0 τον Απόλλων Σμύρνης με σκόρερ τον Μάνο στο 89ο λεπτό.

Στο πρώτο μέρος ο Απόλλων αμύνθηκε πάρα πολύ καλά, έκλεισε τους χώρους και δέχτηκε μόλις μία φάση με ένα σουτ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου.

Ο Ολυμπιακός δεν πήρε πρωτοβουλίες δεν είχε αρκετές ιδεές μεσοεπιθετικά και δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία της Ελαφράς Ταξιαρχίας.

Στο 26′ ο Λάζαρος απείλησε για πρώτη φορά την άμυνα του Απόλλωνα καθώε έλαβε στον άξονα την πάσα από τον Φορτούνη μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε άουτ και αυτή ήταν μόνη ουσιαστική ευκαιρία του ημιχρόνου.

Στο 50′ ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ ο Βούκοβιτς, πήρε την κεφαλιά αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο 57′ άλλο ένα κόρνερ για τους Ερυθρόλευκους, ο Χουάντερσον έδιωξε με υπερένταση εκτός περιοχής εκεί που ο Ομάρ σούταρε από μακριά και ανάγκασε τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα σε εκπληκτική επέμβαση.

Στο 58′ εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Καμάρα έκανε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 60ο λεπτό ο Φετφατζίδης μετά την συνεργασία Φορτούνη- Νάτχο βρέθηκε ολομόναχος αλλά πλάσαρε εκτός στόχου.

Στο 70′ ο Λάζαρος ήταν εκτός περιοχής σούταρε από το ημικύκλιο της περιοχής χωρίς να δημιουργήσει κανένα πρόβλημα στον κίπερ του Απόλλωνα.

Στο 89′ ο Ολυμπιακός πήρε το πολύ ποθητό γκολ που ήθελε. Ο Λάζαρος έκανε κούρσα από τα αριστερά σούταρε η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς και ο Μάνος με γυριστό έκανε το 1-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Μπουχαλάκης, Καμαρά(Νάτχο 58′), Φορτούνης, Ναουέλ(Φετφατζίδης 58′), Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μαντζουράκης): Χουάντερσον, Στάθης, Κύργιας(Τζανετόπουλο­ς 68′), Λούκιτς, Οριουέλα, Γκίνο, Κονέ, Ντούρσο, Ακόστα, Τριάδης, Σικαμπάλα.

Κάρτες: Γκίνο, Λούκιτς, Βούκοβιτς