Άνετη επικράτηση της Ντόρτμουντ επί της Γκλάντμπαχ

Εύκολο απόγευμα για τη Ντόρτμουντ που νίκησε τη Γκλάντμπαχ και άρχισε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη Μπουντεσλίγκα.

Μπροστά σε περίπου δέκα χιλιάδες θεατές, η ομάδα του Λουσιέν Φαβρ ήταν ανώτερη από αυτή του Μάρκο Ρόζε και χάρη στα γκολ των Ρέινα και Χάαλαντ επικράτησε με 3-0 της Μπορούσια Γκλάντμπαχ.

Επέστρεψε ο Μάρκο Ρόις, ονειρεμένο ντεμπούτο με ασίστ για τον 17χρονο Άγγλο μέσο Τζούντ Μπέλιγχαμ, γκολ και ο έτερος 17χρονος μεσοεπιθετικός Τζιοβάνι Ρέινα, ενώ ακόμα δύο γκολ πέτυχε και ο 20χρονος Έρλινγκ Χάαλαντ που συνεχίζει με “σπασμένα τα φρένα”.

Στο πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού δεν είχαμε κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία, καθώς οι δύο ομάδες μπήκαν στο ματς πολύ συντηρητικά και όσο περνούσε η ώρα, έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους.

Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ήρθε στο 22ο λεπτό, όταν ο Έρλινγκ Χάαλαντ, έφυγε στην κόντρα επίθεση, πάτησε στην περιοχή και έκανε το σουτ, το οποίο μπλόκαραν οι αμυντικοί της Γκλάντμπαχ και η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ.

Στο 35′ ο Τζούντ Μπέλιγχαμ ξεκλείδωσε πανέξυπνα την άμυνα των φιλοξενούμενων και βρήκε με εξίσου ωραίο τρόπο τον Τζιοβάνι Ρέινα μέσα στην περιοχή. Ο Αμερικανός με ψύχραιμο πλασέ από τα δεξιά, εκτέλεσε τον Ζόμερ στην κάτω αριστερή γωνία του για το 1-0 της Ντόρτμουντ.

Μία κεφαλιά του Σάντσο στο 41′ πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 43ο λεπτό ο Στέφαν Λάινερ υποδέχθηκε πολύ ωραία μία μπαλιά που έπιασε στον «ύπνο» τους αμυντικούς της Ντόρτμουντ, εξαπέλυσε το δυνατό σουτ, ωστόσο ο Μπούρκι είχε καθαρό οπτικό πεδίο και απομάκρυνε εύκολα την μπάλα σε κόρνερ.

Το 1-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Ντόρτμουντ διπλασίασε τα τέρματα της. Ο Ρέινα μπήκε μέσα στην περιοχή, ο Μπενσεμπαϊνί τον ανέτρεψε και με την βοήθεια του VAR, o Φέλιξ Μπριχ υπέδειξε την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Έρλινγκ Χάαλαντ, που σκόραρε για το 2-0 της Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Στο 60ο λεπτό ο Χούμελς ανέτρεψε τον αντίπαλό του στην περιοχή και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για τα «πουλάρια». Ωστόσο πάλι επενέβη το VAR και ο Μπριχ, άλλαξε την αρχική του απόφαση και έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι.

Στο 78′ ο Νορβηγός επιθετικός χτύπησε ξανά. Έπειτα από ένα εκτελεσμένο κόρνερ της Γκλάντμπαχ, ο Σάντσο έκλεψε τη μπάλα και “ξεχύθηκε” στην αντεπίθεση, όπου την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Χάλαντ και εκείνος με δυνατό σουτ σκόραρε για δεύτερη φορά για το 3-0.

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Λουσιέν Φαβρ 3-4-1-2): Μπούρκι, Χούμελς, Τσαν, Ακάντζι, Αζάρ (19′ Πάσλακ), Μπέλιγχαμ (67′ Ντιλέινι), Βίτσελ, Μενιέρ, Ρέινα (79′ Μπραντ), Χάαλαντ, Σάντσο (79′ Ρόις)

Μπορούσια Γκλάντμπαχ (Μάρκο Ρόζε 3-4-1-2): Ζόμερ, Γκίντερ, Μπεσενμπαϊνί, Ελβέντι, Λάινερ, Κράμερ, Νόιχαους, Βεντ (70′ Χέρμαν), Χόφμαν, Βολφ (57′ Τουράμ), Στίντλ (57′ Πλεά)