Με το δεξί η Φιορεντίνα

Με τέρμα του Καστροβίλι η Φιορεντίνα ξεπέρασε το εμπόδιο της Τορίνο, στην πρεμιέρα της Serie A.

Για την πρώτη αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, η Φιορεντίνα πήρε τη νίκη με 1-0 από την Τορίνο στο Αρτέμιο Φράνκι. Το νικητήριο τέρμα σημείωσε ο Καστροβίλι στο 78ο λεπτό.

Οι βιόλα ήταν καλύτεροι προς το τέλος του πρώτου μέρους, με τον Σιρίγκου να σώζει σωτήρια την Τορίνο από δύο κεφαλιές του Κουαμέ.

Στο 46′ ακυρώθηκε τέρμα για την Φιορεντίνα με τον Μπιραγκι να είναι οφσάιντ. Νωρίτερα η Τορίνο είχε χάσει ευκαιρία με τον Μπερενγκουερ.

Στην επανάληψη η ομάδα της Φλωρεντίας πίεζε για το γκολ με την “Γκρανάτα” να αντέχει, ωστόσο το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 78′ με δράστη τον Καστροβίλι, ο οποίος μετουσίωσε σε γκολ, την ασίστ “πάρε-βάλε” του Κιέζα.

Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τη Φιορεντίνα να ξεκινάει με νίκη στο πρωτάθλημα.

FIORENTINA (3-5-2): Dragowski; Milenkovic, Ceccherini, Caceres; Chiesa (83′ Lirola), Bonaventura (79′ Borja Valero), Duncan, Castrovilli, Biraghi (88′ Venuti); Kouamé (88′ Cutrone), Ribery (79′ Vlahovic). All. Iachini

TORINO (4-3-1-2): Sirigu; Izzo (87′ Vojvoda), Nkoulou, Bremer, Ansaldi; Meité (68′ Lukic), Rincon, Linetty (87′ Millico); Berenguer (68′ Verdi); Zaza, Belotti. All. Giampaolo