Άνετο πέρασμα της Μάντσεστερ Σίτι από το Στάμφορντ Μπριντζ

Σαν… σίφουνας πέρασε από το Στάμφορντ Μπριντζ η Μάντσεστερ Σίτι, νικώντας άνετα την Τσέλσι

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε άνετα με 1-3 της Τσέλσι στο Στάμφορντ Μπριντζ, για την 17η αγωνιστική της Premier League.

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη πήρε η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα και έπιασε στην 4η θέση την Τότεναμ και την Έβερτον στους 29 βαθμούς., ενώ βρίσκεται και στο -4 από την κορυφή του πρωταθλήματος, έχοντας ματς λιγότερο. Αυτή ήταν η 4η ήττα σε 6 ματς για τον Φρανκ Λάμπαρντ που βρίσκεται στην 8η θέση  με 26β.

Η Σίτι πέτυχε τα τρία γκολ στο πρώτο μέρος και ουσιαστικά τέλειωσε το ματς. Στο 18ο λεπτό ο Γκουντογκάν έκανε το 0-1, μετά από ασίστ του Φοντέν, ενώ  τρία λεπτά αργότερα από δημιουργός έγινε εκτελεστής, κάνοντας το 0-2. Στο 34′ ο Ντε Μπρόινε έκανε το 0-3, με τους “μπλε” να μην μπορούν να αντιδράσουν και να βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν το ματς, αλλά οι “πολίτες” διατηρούσαν άνετα το προβάδισμα τους. Το μόνο που κατάφεραν οι “μπλε” ήταν να μειώσουν σε 3-1 με τον Χάντσον-Οντόι.

Νιούκαστλ- Λέστερ 1-2

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το 2021 για τη Λέστερ, καθώς νίκησε μέσα στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» την αξιόμαχη Νιούκαστλ με 1-2, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Premier League.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς πήρε τη σημαντική νίκη με τα γκολ των Μάντισον (55′) και Τίλεμανς (72′), ενώ οι «ανθρακωρύχοι» μείωσαν στο 82ο λεπτό με τον Αντι Κάρολ. Με τη νίκη αυτή οι «αλεπούδες» ανέβηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.