Κέρδισε τη Μπενεβέντο και μένει στην κορυφή η Μίλαν

Η Μίλαν πήρε τη νίκη εκτός έδρας απέναντι στη Μπενεβέντο και διατηρείται στην κορυφή της βαθμολογίας του ιταλικού πρωταθλήματος.

Για τη 15η αγωνιστική της Serie A, η Μίλαν επικράτησε στην έδρα της Μπενεβέντο με 0-2 και παραμένει στην 1η θέση με 37 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Ινζάγκι βρίσκεται στην 10η θέση με 18 βαθμούς.

Σκόρερ για την ομάδα του Πιόλι ο Κεσί με πέναλτι στο 15′ και ο Λεάο στο 49ο λεπτό.

Η πρώτη φάση του αγώνα ήταν από τη Μίλαν, στο 4ο λεπτό, με τον Ντίαζ που σούταρε από μακρινή απόσταση, αλλά η προσπάθειά του δεν βρήκε στόχο.

Στο 15′ η Μίλαν κέρδισε πέναλτι και ο Κεσί με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 0-1 για την ομάδα του.

Στο 20ο λεπτό, η Μπενεβέντο έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Ινσίνιε, από καλό σημείο, σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Ντοναρούμα.

Αρκετά λεπτά μετά, στο 32′, έπειτα από εξέταση του VAR, ο Σάντρο Τονάλι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα και οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες.

Ο ρυθμός έπεσε και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς άλλη αξιόλογη φάση.

Στη πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου, στο 49′, ο Ρέμπιτς βρήκε τον Λεάο, που λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, με μια λόμπα, πέρασε τη μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα και σκόραρε για το 0-2 για της Μίλαν.

Στο 52′ ο Ινσίνιε βρήκε χώρο μέσα στη περιοχή και έκανε ένα σουτ που κατέληξε άουτ.

Στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Κρούνιτς υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι, όμως ο Καπράρι που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 68′ μετά από σέντρα, ο Μπάρμπα βρέθηκε εντός περιοχής, έκανε μια προβολή, αλλά η προσπάθειά του για ακόμα μια φορά δεν βρήκε στόχο.

Στο 69′ ο Λαπαντούλα έκανε ένα σουτ, όμως ο Ντοραρούμα έπεσε και απέκρουσε.

Ο Καστιγιέχο, σούταρε από αρκετά μακριά, στο 72ο λεπτό, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Στο 84′ ο Κεσί πάτησε περιοχή και εκτέλεσε, ξανά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, δεύτερο για τους φιλοξενούμενους. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα.

Κίτρινες: 32′ Σιαταρέλα, 41′ Τσαλχάνογλου, 79′ Ντάλοτ, 80′ Λεάο

Κόκκινη: 34′ Τονάλι

Μπενεβέντο (Ινζάγκι): Μοντίπο, Λετίτσια (39′ Ιμπρότα), Τούια (62′ Φουλόν), Γκλικ, Μπάρμπα, Σιαταρέλα, Ιονίτα, Χέτεμαϊ (46′ Μοντσίνι), Ινσίνιε (82′ Σάου), Καπράρι (82′ Ντι Σέριο), Λαπαντούλα.

Μίλαν (Πιόλι): Ντοναρούμα, Καλάμπρια (81′ Κόντι), Κιάερ (81′ Καλούλου), Ρομανιόλι, Ντάλοτ, Κεσί, Τονάλι, Τσαλχάνογλου, Ντίαζ (36′ Κρούνιτς), Ρέμπιτς (70′ Καστιγιέχο), Λεάο.