Άνετο πέρασμα Παναθηναϊκού από τη Θεσσαλονίκη

Με άνετη εκτός έδρας νίκη επί του Άρη ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε τη συντριβή από τη Φενέρμπαχτσε στην πρεμιέρα του Κάτας στην Α1.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 95-73 στη Θεσσαλονίκη τον Άρη για την εξ αναβολής 4η αγωνιστική της Basket League δείχνοντας καλά στοιχεία στο παρκέ λίγες μέρες μετά τη βαριά ήττα από τη Φενέρμπαχτσε.

Οι πρωταθλητές, στο αγωνιστικό ντεμπούτο του Όντετ Κάτας στην Α1, ήταν εμφανώς βελτιωμένος σε άμυνα και επίθεση και δεν άφησε απολύτως κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους κυριαρχώντας απόλυτα στο παρκέ.

Με την νίκη αυτή ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στο 9-1 και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ έσβησε με απόλυτη επιτυχία την μία από τις δύο αναμετρήσεις που χρωστάει.

Σημείο κλειδί της νίκης του Παναθηναϊκού δεύτερη περίοδος όταν οι “πράσινοι” πάτησαν γκάζι και με σύμμαχο την πολύ καλή τους ενέργεια σε άμυνα και επίθεση έχτισαν μια διαφορά την οποία την διατήρησαν μέχρι και το τέλος του αγώνα.

O Παναθηναϊκός επικράτησε επειδή πολύ απλά ήταν καλύτερος σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και ειδικά στα ριμπάουντ με τους παίκτες του Κάτας να τελειώνουν την αναμέτρηση έχοντας μαζέψει 52 “σκουπίδια” εκ των οποίων 27 επιθετικά.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντίνος Μήτογλου με 15 πόντους με άξιους συμπαραστάτες τους Μπεντίλ με 14 και Νέντοβιτς με 12 με όλους τους παίκτες της ομάδας να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι.

Από την ομάδα του Άρη ο Ντεκόζι είχε 22 πόντους.

Ο Άρης κατάφερε να προηγηθεί με 6-4 στο 3’ χάρη σε δύο τρίποντα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να αντιδρά και να προσπερνά με 10-6 στο 4’. Στο 7’ έγινε το 17-11 και στο 8’ το 20-13 υπέρ του «τριφυλλιού», πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 23-20. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 25-24 στο 11’ και στο 12’ έφεραν το ματς στα ίσια (25-25). Στο 15’ οι «πράσινοι» πήραν… αέρα δέκα πόντων (27-37) με τον Άρη να μειώνει σε 41-34 στο 18’. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με 47-34 στο 19’ ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 47-36.

Το «τριφύλλι» ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος με ένα σερί 7-0 για το 54-36 του 22’, ενώ στο 24’ έγινε το 59-41. Η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους στο 25’ (44-64) με τον Άρη να πλησιάζει σε 67-55 στο 28’ τρέχοντας ένα επιμέρους 11-3. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 72-61 υπέρ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, ο οποίος ξέφυγε με 80-63 στο 35’, με 89-68 στο 38’ και έφτασε στη νίκη με 93-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-47, 61-72, 75-93

Άρης (Καμπερίδης): Σούλερ 8 (2), Σταμάτης 2, Σλαφτσάκης 11, Φλιώνης 4, Χαριτόπουλος 3, Σιδηροηλίας 3, Κουζέλογλου 2, Καλαϊτζίδης 3 (1), Τσάλμερς 5, Λιτλ 12 (2), Ντεκόζι 22 (3).
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ  8 (1), Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 9 (2), Όγκαστ 6, Κασελάκης 3 (1), Καλαϊτζάκης 3, Φόστερ 2, Νέντοβιτς 12 (4), Γουάιτ 5 (1), Μήτογλου 15, Μπέντιλ 14 (1), Σαντ-Ρος 8 (2).