Αφεντικό στην Ολλανδία ο Άγιαξ

Πήρε το “De Klassieker” κόντρα στην Φέγενοoρντ ο «Αίαντας», στο -6 από την κορυφή ο “σύλλογος του λαού”.

Ο Άγιαξ φιλοξένησε την Φέγενοoρντ στην “Γιόχαν Κρόιφ Αρένα” του Άμστερνταμ, στο μεγάλο ντέρμπι της Ολλανδίας. Ο «Αίαντας» επικράτησε με 1-0 και έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή της Eredivisie.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και επικράτησαν δίκαια της ομάδας του Ρότερνταμ. Ο Γκράβενμπεργκ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 22’ ύστερα από ασίστ του Αλέ. Μάλιστα ο νεαρός μέσος, μάλιστα έγινε ο νεαρότερος σκόρερ σε ντέρμπι μετά τον Βίκτορ Φίσερ το 2013.

Το πρώτο 45λεπτο ήταν ένας μονόλογος των γηπεδούχων με την Φέγενοoρντ να μην μπορεί να απειλήσει την εστία του Ονάνα. Λίγο έλειψε μάλιστα, ο Άγιαξ να διπλασιάσει τα τέρματα του με τον Αλέ, όμως ο Μάρσμαν έκανε μια τρομερή απόκρουση και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Φέγενοoρντ ήταν καλύτερη χωρίς να καταφέρει να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Παρ’ όλα αυτά, λίγο έλειψε να κλέψει το ματς στις καθυστερήσεις, αφού πρώτα ο Φερ στο 90+5’ είδε τον Ονάνα να του λέει «όχι» και να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ, ενώ η κεφαλιά του Σινιστέρα στην τελευταία φάση του παιχνιδιού σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, με τον «Αίαντα» να παίρνει τη νίκη και να αυξάνει την διαφορά του στους έξι βαθμούς από την σημερινή του αντίπαλο και στους τρεις από την δεύτερη Φίτεσε.

Άγιαξ (Τεν Χαγκ): Ονάνα – Μαζράουϊ (66’ Σούρς), Τίμπερ, Μπλίντ, Ταλιαφίκο – Κλάασεν, Πρόμς (73’ Άλβαρεζ), Γκράβενμπεργκ (46’ Εκέλενκαμπ) – Άντονι (66’ Λάμπιαντ), Αλέ (83’ Μπρόμπεϊ), Τάντιτς

Φέγενοορντ (Ντικ Άντβοκατ): Μάρσμαν – Μαλάσια, Σένεσι, Σπάιτς, Γκεερτουίντα – Ντίμερς (84’ Πράτο), Φερ, Τόομστρα – Χαπς (63’ Σινιστέρα), Γιόργκενσεν, Μπέργκις