Άνετο πέρασμα του Παναθηναϊκού από την Πυλαία

Με όπλο την καλή του άμυνα ο Παναθηναϊκός πέρασε αλώβητος από το κλειστό της Πυλαίας επικρατώντας του ΠΑΟΚ.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 81-64 τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία για την 6η αγωνιστική της Basket League.

Αυτή ήταν η 5 σερί νίκη των πρωταθλητών, που μετά το κάζο της πρεμιέρας κόντρα στον Άρη συλλέγουν μόνο ροζ φύλλα. Οι “πράσινοι” είχαν σύμμαχο την άμυνα και κατάφεραν να αντιδράσουν με το καλύτερο τρόπο μετά την βαριά ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα παίρνοντας μια πολύ σημαντική και κυρίως ψυχολογική νίκη.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης με 16 πόντους με 8/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ και δύο κοψίματα ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Δεύτερος σκόρερ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ήταν ο Ντάριλ Μέικον ο οποίος σκόραρε 14 πόντους με ένα τρίποντο και ακολούθησαν ο Χάουαρντ Σαντ – Ρος που πέτυχε 13 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ και ο Λεωνίδας Κασελάκης ο οποίος σκόραρε 11 πόντους με 5/6 σουτ εντός πεδιάς.

Από τον ΠΑΟΚ mateco, που παρέμεινε στην μια νίκη σε πέντε αγώνες, προσπάθησαν περισσότερο ο Ντέιβιντ ΝτιΛέο, ο οποίος σκόραρε 17 πόντους με 5/8 τρίποντα και ο Μάρβιν Τζόουνς που πέτυχε 15 πόντους με 5/6 σουτ εντός πεδιάς, ενώ πήρε και 8 ριμπάουντ.

Καθοριστική για την εξέλιξη της συνάντησης ήταν η πρώτη περίοδος. Η «ομάδα του τριφυλλιού» μπήκε δυναμικά και αποφασισμένη να αντιδράσει μετά την ήττα στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα για την Ευρωλίγκα και άρχισε το ματς προηγούμενη με 12-2 στο πρώτο πεντάλεπτο με τέσσερις πόντους του Παπαγιάννη.

Στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου, οι «πράσινοι» πάτησαν ξανά… γκάζι και με επιμέρους σκορ 11-2 με τέσσερις πόντους του Σαντ – Ρος και ένα τρίποντο του Οκάρο Ουάιτ, έκλεισαν το δεκάλεπτο με διαφορά 14 πόντων (25-11).

Ο Παθηναϊκός ΟΠΑΠ άρχισε πολύ δυναμικά και την δεύτερη περίοδο και με τρία αναπάντητα καλάθια, από τους Παπαγιάννη, Κέντρικ Πέρι και Κασελάκη, η διαφορά ανέβηκε στους 20 πόντους (31-11) στα πρώτα τρία λεπτά του δεκάλεπτου.

Με τέσσερα τρίποντα του ΝτιΛέο στα πρώτα πέντε λεπτά του δεύτερου μέρος, ο «Δικέφαλος του Βορρά» προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης και μείωσε στους έξι πόντους (50-44 στο 25’. Οι «πράσινοι», όμως, απάντησαν με σερί 10-0 με τέσσερις πόντους του Σαντ – Ρος και ξέφυγαν με 16 (60-44) στο 28’.

Τα δεκάλεπτα: 11-25, 28-42, 50-66, 64-81.

ΠΑΟΚ: Χριστοδούλου 1, Γκρίφιν 10 (5/9 δίποντα), ΝτιΛεο 17 (5/8 τρίποντα), Τζόουνς 15 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Γιάνκοβιτς 2, Λαβ 4 (2/7 σουτ), Καμπερίδης, Καμαριανός 4, Ρούμογλου, Καμπερίδης 5 (1), Κάρτερ 4 (1), Τολιόπουλος 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μέικον 14 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 16 (8/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης 5, Γουάιτ 8 (2/6 τρίποντα), Πέρι 6, Καββαδάς, Κασελάκης 11 (1), Αβδάλας, Έβανς 2, Μαντζούκας, Σαντ Ρος 13 (5/5 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ).