La Liga: X-ορταστική μοιρασιά στο Μεστάγια

Η Βαλένθια πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις από την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Για την 13η αγωνιστική της La Liga,η Βαλένθια υποχρέωσε την Ατλέτικο να χάσει δυο πολύτιμους βαθμούς καθως στις καθυστερήσεις δέχτηκε δυο γκολ μένοντας στο 3-3.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε αν και είχε την κατοχή της μπάλας έγινε ιδανική «αυτόχειρας», καθώς πριν το φινάλε έχασε το τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 35’ με τον Σουάρες, οι γηπεδούχοι είχαν ισοφάρισαν προσωρινά στο 51’ με το αυτογκόλ του Σάβιτς. Στο 58’ ο Γκριεζμάν έκανε το 1-2 ενώ και Βρσάλικο στο 62′) έκανε 1-3. Οι «ροχιμπλάνκος» παρόλο που ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτεροι διάρκεια του αγώνα, δεν κατάφερε να χαμογελάσει διότι το σύνολο του Χοσε Μπορνταλάς μείωσε αρχικά σε 3-2 στο δεύτερο λεπτό στις καθυστερήσεις με τον Ούγκο Ντούρο, ο οποίος στο 97′ έγινε ο πρωταγωνιστής της βραδιάς διαμορφώνοντας το τελικό 3-3.

Νωρίτερα, η Βιγιαρεάλ κατάφερε με μεγάλη δυσκολία να πάρει τη νίκη, στην έδρα της, κόντρα στη Χετάφε με 1-0. Η ομάδα του Ουνάι Εμερι πρόσθεσε στο ενεργητικό της τους τρεις βαθμούς, χάρη στο γρήγορο γκολ του Τρινκέιρος από το 10ο λεπτό του παιχνιδιού.